ZAiKS - Licencja DJ

Dyskusja wszelaka aczkolwiek sensowna

Postprzez Structural » 15 paź 2010, 14:04

do azbesta podobno... :/
Obrazek
Structural
 
Posty: 1300

Postprzez Yabol » 15 paź 2010, 14:04

Structural napisał(a):a ja sprawiłem sobie taką licencję niecały miesiąc temu i nie narzekam 8)




:lol: :lol: :lol:
Yabol
 
Posty: 1578
Hi there! Would You like to sign my petition?

Postprzez k-size » 15 paź 2010, 14:13

dobrze miec na papierze napisane ze sie jest dj'em - inaczej znajomi moga nie uwierzyc
k-size
 
Posty: 305

Postprzez blue print » 15 paź 2010, 14:21

czyli tak jak myslalem. dzieki bada. :oops:
blue print
 
Posty: 9001

Postprzez skeez » 15 paź 2010, 15:59

wydaje mi sie jakbym czytał jakas ksiazke Gombrowicza :o
Avatar użytkownika
skeez
 
Posty: 5984
Z ŁODZI

Postprzez blue print » 15 paź 2010, 16:49

polecam
blue print
 
Posty: 9001

Postprzez Sp3c1 » 15 paź 2010, 17:59

Bada napisał(a):przecież to sie tyczy tylko tych idiotów co sie zarejestrowali w Zaiksie ...
A nie sadze by ktokolwiek z drumandbassu byl na tyle głupi by to uczynić, tym bardziej ze wszyscy dystrybutorzy i labele omijają Polskę dużym łukiem przez ten zaiks i bezprawie tu panujące.
Zresztą ma masę już prawomocnych wyroków dotyczących właśnie bezprawnego pobierania opłat, praw autorskich itd itd. z Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości więc ja osobiście czekam aż ten cały zaiks zaraz pójdzie w pizdziec... i jak to w innych cywilizowanych krajach, polska przyłączy się do jednej z ogólnoeuropejskich organizacji dotyczących praw autorskich.


to znaczy producent moze sobie zyczyc odprowadzania takiej kasy, a zaiks ma umowy z innymi odpowiednikami (dunno jakimi)

zrobilem wlasnie reaseracha jesli chodzi o hospitala. sa zrzeszeni w prs. sa licencje. licencja za graniu na "dyskotece" z lub bez tanczenia 0$ ;] (http://www.prsformusic.com/SiteCollecti ... Tariff.pdf). pozdrawiam zaiks i dla mnie to tyle w tym temacie
Sp3c1
 
Posty: 207
szczecin

Postprzez Emoczo » 15 paź 2010, 18:14

k-size napisał(a):dobrze miec na papierze napisane ze sie jest dj'em - inaczej znajomi moga nie uwierzyc



Obrazek


:azbest:
Avatar użytkownika
Emoczo
 
Posty: 3447
Wielkopolska

Postprzez Bada » 17 paź 2010, 17:25

Sp3c1 napisał(a):to znaczy producent moze sobie zyczyc odprowadzania takiej kasy

Jasne jeżeli jest zarejestrowany w odpowiedniej organizacji odnośnie praw autorskich wtedy tylko ta organizacja moze pobierac tantiemy głównie od sprzedaży i puszczania w radiu tv, z drugiej strony w 90% obecnych wydawnictw wytwornie nabywają pełne prawa do utworów wiec tak na dobrą sprawę artyści (mowie tu o strikte nurcie dnb) zarejestrowani w jakiejkolwiek agencji praw autorskich to naprawdę rzadkość...

Sp3c1 napisał(a):a zaiks ma umowy z innymi odpowiednikami (dunno jakimi)

Nie ma, bynajmniej nie z żadną wchodzącą w skład unii europejskiej...
Bada
moderator
 
Posty: 2156
UNION RECORDINGS

Postprzez pigment » 18 paź 2010, 12:11

popieram słowa Bady w tej kwestii jednak pisałem już o tym kilka stron wcześniej. sprawa jest żałosna. btw. mała nowość:

http://www.sfora.biz/Wielki-nalot-na-polskie-kluby-Zamykaja-DJ-ow-a25176-30
pigment
 
Posty: 233
Gdańsk

Postprzez skeez » 18 paź 2010, 13:53

czekam az wycofaja gumki ze sprzedazy
Avatar użytkownika
skeez
 
Posty: 5984
Z ŁODZI

Postprzez DamaDama » 19 paź 2010, 09:12

na stacji obok mojego domu nigdy nie bylo :lol: :lol: :lol: :lol:
DamaDama
 
Posty: 3428
sracja

Postprzez Soyalee » 30 paź 2011, 10:35

Po wczorajszych, kolejnych kontrolach w sopockich klubaach Zaiksu Zapavu i stoartu z policja gospodarczą-nasuwa się pytanie-czy kupujac kawałek z beatporta bezposrednio sciagając go na przenosny dysk podłaczony pozniej do cdj 2000 stosuje sie do wymagań tych organizacji mafijnych jakim sa wyzej wymienione?
Ponizej-ze strony tych organizacji:

Jaki nośnik jest legalny?

Odtwarzanie muzyki na imprezie nie mającej charakteru prywatki, a w szczególności jeśli odtwarzający inkasuje za to wynagrodzenie, dozwolone jest wyłącznie z legalnych nagrań, tj. nagrań nabytych w zgodny z prawem sposób. O ile do użytku prywatnego można wykorzystać zrobioną z oryginalnej płyty kopię, o tyle odtwarzanie tej kopii publicznie będzie już przestępstwem. Podobnie jest z odtwarzaniem z innych nośników: pen-drive’a, odtwarzacza MP3 czy z dysku twardego laptopa. Korzystanie z tych nośników wymaga uzyskania zgody uprawnionych do tej muzyki autorów, artystów i producentów.

Dlatego też, nie mając licencji na korzystanie z kopii, legalnie na imprezie grać można tylko z oryginalnych, legalnych nośników, lub z zakupionych w internecie nagrań, o ile licencja udzielona przy ich sprzedaży nie zawiera ograniczeń dotyczących publicznego odtwarzania.

ostatnie zdanie:

lub z zakupionych w internecie nagrań, o ile licencja udzielona przy ich sprzedaży nie zawiera ograniczeń dotyczących publicznego odtwarzania.

ponizej info z beatporta:

Can I DJ with the tracks that I purchase from Beatport?
In the United States and UK buying a track from the site is just like buying a record from the record store. The same legal implications are in effect. However, certain regions have different restrictions regarding the legality of playing Digital Music files. We suggest you visit the website of your local publishing / mechanicals service to get a more detailed answer. We also recommend that you keep a copy of your order receipts with your music to prove that you have purchased your music legally.

The following links may be useful for finding additional information for your area:
MCPS PRS
ASCAP
Performance Licences
Copyright Information

Ze względu na to, iż o odtwarzaniu w Polsce mp3 z portali typu Betport krążą legendy, postanowiłem napisać kilka e-maili do kliku oddziałów regionalnych , doradców prawnych (SPAV i ZAIKS) , jak to w końcu jest z tym w Polsce. Myślę ze wielu z Was się ta wiedza przyda..

Oto treść mojego e-meila :

" Witam, mam pytanie odnośnie odtwarzania mp3, zakupionych z portali typu Beatport , czy Dance-Tunes.
W jaki sposób mam przedstawić legalność zakupionych przeze mnie ( wypalonych na tradycyjna płytę audio ) piosenek w razie kontroli Zaiks lub innych stowarzyszeń np. w klubie?

Z góry dziękuje za odpowiedz.
"

-...jako pierwszy odpowiedział Wiesław Łataś - ODDZIAŁ BYDGOSZCZ

"Witam

Poruszył Pan sprawę nośników na których zostały umieszczone pliki mp3. Mamy tu do czynienia z prawami pokrewnymi z ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych a konkretnie prawami producenckimi. Tymi prawami zawiaduje ZPAV ( Związek Producentów Audio Video). ZAiKS zajmuje się prawami autorskimi ( autor, kompozytor) a konkretnie udziela licencji w zakresie odtworzeń i wykonań publicznych. W związku z powyższym powinien Pan zwrócić się do ZPAV-u.

pozdrawiam serdecznie
"

-OK ,w sumie nic nowego się nie dowiedziałem..
Następnie przyszedł e-mail od Ryszarda Nowosadzkiego
Dyrektor Okręgu Katowice

"Witam Pana

Uprzejmie informuję, że legalność zakupu utworów potwierdza dowód zakupu. Dokonanie legalnego zakupu nie oznacza jednak, że skopiowane utwory można odtwarzać np. w klubach. Kopiowanie jest dozwolone jedynie dla własnego, osobistego użytku.Odtwarzanie skopiowanych przez siebie utworów wymaga odrębnej licencji, którą wystawi ZPAV (ZwiązekProducentów Audio-Wideo), w imieniu swoim i ZAiKS-u. Uprzejmie proszę o skontaktowanie się w tej sprawie z ZPAV. "

-Hym, Oki bogatszy o wiedzę ( do odtwarzania ich publicznie potrzebuje licencje od SPAV)
międzyczasie dostaje Pierwszego e-meila od SPAV.. a konkretnie od Agnieszki Kowalik
Doradcy Prawnego
Związek Producentów Audio Video(SPAV)

" Witam,

W przypadku muzyki udostępnianej w serwisach internetowych - decydujący jest zakres licencji udzielanej przez podmiot udostępniający dane nagranie bądź warunki regulaminu danego serwisu. Należy zatem sprawdzić czy licencja obejmuje wszelkie prawa – w tym czy dane nagranie może być wykorzystywane do użytku publicznego – a nie wyłącznie prywatnego – i w celu komercyjnym. Ze wskazanych przez Pana przykładowo dwóch serwisów – nagrania udostępniane na Dance-Tunes.com przeznaczone są wyłącznie do użytku prywatnego i nie mogą być odtwarzane publicznie (Music you have downloaded at Dance-Tunes.com is strictly for personal use).

Pozdrawiam"

-ok , Dane Tunes, ma w swoim regulaminie, ze odtwarzanie tylko i wyłącznie na własny, prywatny użytek.
Beatport jednak jasno wskazuje, iż udostępniane przez nich utwory są dla DJ'i.
postanowiłem odpisać i zapytać konkretnie o portal BeatPort..

" Dziękuje za odpowiedz, jeśli chodzi o portal BeatPort.com …
“Beatport is the recognized leader in electronic dance music downloads for DJs and club music enthusiasts.”
Czyli wynika z tego, że utwory pobrane z tego portalu mogą być odtwarzane publicznie , komercyjnie itd. ( wypalone na tradycyjna płytę audio).
Wiec jeśli będąc Djem, odtwarzam takie pliki w klubie nie łamie w żaden sposób prawa, i nie muszę się obawiać kontroli ZAIKS SPAV itd.?
Czy dobrze rozumiem?"
---------

w odpowiedzi otrzymałem ..

----------

"Witam ponownie,

Z opisu wynika, że są to nagrania z przeznaczeniem dla DJów czyli wszystko powinno być OK. Dla pewności jednak radziłabym zwrócić się z tym pytaniem bezpośrednio do serwisu BeatPort.com.

Pozdrawiam"

Przejrzałem cały FAQ i regulamin Beatport i odpisałem:

"

(In the United States and UK buying a track from the site is just like buying a record from the record store. The same legal implications are in effect. However, certain regions have different restrictions regarding the legality of playing Digital Music files. We suggest you visit the website of your local publishing / mechanicals service to get a more detailed answer. We also recommend that you keep a copy of your order receipts with your music to prove that you have purchased your music legally.)

Portal BeatPort pisze.. że w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii zakupu utworu z witryny jest jak zakup utworu w sklepie. Sa takie same skutki prawne. Jednak niektóre regiony mają różne ograniczenia dotyczące legalności odtwarzanie cyfrowych plików muzycznych.
Zalecają kontakt z lokalnymi stowarzyszeniami, aby uzyskać bardziej szczegółową odpowiedź,..
Zalecają również, aby zachować kopię zamówienia do udowodnienia, że muzykę nabyło się legalnie..
Wiec piszę do Was, gdyż tak zalecił mi ZAIKS, który ponoć się takimi sprawami nie zajmuje.."

-po krótkim czasie przychodzi meil treści:

"Witam,

W przypadku nagrań w formacie mp3 zakupionych w legalnym serwisie internetowym, którego regulamin pozwala na zapisanie nagrania na twardy dysk komputera lub jego skopiowanie na nośnik audio (jak, np. BeatPort), nie ma konieczności uzyskania dodatkowej licencji na zwielokrotnienie od organizacji zbiorowego zarządzania. Natomiast w przypadku kopiowania nagrań z oryginalnych nośników na HD lub CD-R, itp. taka licencja jest niezbędna. W przypadku odtwarzania nagrań skopiowanych z oryginalnych egzemplarzy na HD lub CD-R czy DVD należy uzyskać zezwolenie na takie zwielokrotnienie od 3 grup uprawnionych podmiotów – twórców, artystów wykonawców oraz producentów fonogramów. Wspólny system ZAIKS, ZPAV i STOART licencjonowania kopii dla DJów będzie uruchomiony w niedługim czasie, prawdopodobnie od 1 lipca 2009 r. Stosowne informacje dot. zasad licencjonowania znajdą się na stronie serwisu z chwilą jego uruchomienia. Na razie nie mogę niestety podać bliższych informacji.

Pozdrawiam"

-Troszkę zamotany ten e-mail.
postanowiłem odpisać , i wysłać w załączniku potwierdzenie zakupu utworu z BP

"Czyli rozumiem , ze kupując utwór w „legalnym serwisie internetowym, którego regulamin pozwala na zapisanie nagrania na twardy dysk komputera lub jego skopiowanie na nośnik audio (jak, np. BeatPort),”
Mogę go odtwarzać publicznie w celach komercyjnych głównie w klubach czy np. festiwalach, a w razie kontroli po prostu okazuje dowód zakupu granych prze zemnie utworów ..?
Plik .(potwierdzenie zakupu utworu meilem)wysyłam Pani w załączniku.
Rozwiewając wszelkie wątpliwości dot. tego problemu chciał bym się skontaktować z osobami, które bezpośrednio egzekwują i weryfikują legalność odtwarzanej muzyki w klubach itd.
Do kogo mógł bym się zgłosić w tej sprawie?
"

-odp

"Witam serdecznie,

Podsumowując - odtwarzanie muzyki z twardego dysku komputera lub CD-R, itp. jest dozwolone wyłącznie z nagrań skopiowanych z legalnych egzemplarzy na podstawie stosownych umów licencyjnych oraz z nagrań zakupionych w formacie cyfrowym w legalnych serwisach – z prawem do odtwarzania publicznego. Opłaty te są niezależne od wynagrodzenia z tytułu odtwarzania muzyki w lokalu, do którego wnoszenia na rzecz ww. organizacji zbiorowego zarządzania właściciel lokalu zobowiązany jest niezależnie od sposobu odtwarzania muzyki, a zatem zarówno z płyt CD, radia lub telewizora, jak i twardego dysku komputera. Odpowiedzialność z tytułu odtwarzania muzyki w lokalu przez DJa ponoszą solidarnie właściciel lokalu i DJ. Uregulowanie należnego wynagrodzenia przez jeden z ww. podmiotów, zwalnia drugi z tego obowiązku. W praktyce umowy na odtwarzanie zawierane są przez właścicieli lokali. W takim przypadku DJ nie musi już wnosić dodatkowej opłaty z tytułu odtwarzania.

Co do potwierdzenia legalności zakupu nagrań – wydaje się, że załączone przez Pana potwierdzenie powinno być wystarczające.

Pozdrawiam"

-ok, czyli rozumiem ,ze taki dowód zakupu wystarczy ...
Kontaktu do osób, które bezpośrednio się tym zajmują niestety nie otrzymałem..

Tymczasem dostaje e-meil od :
Adama Pacuskiego
Dyrektor Okręgu
Stowarzyszenie Autorów ZAiKS
Dyrekcja Okręgowa w Warszawie

"W odpowiedzi na poniższe zapytanie informujemy, że w dniu 26 marca 2009r. zawarte zostało porozumienie pomiędzy Stowarzyszeniem Autorów ZAiKS a Związkiem Producentów Audio-Video ZPAV dotyczące wspólnego inkasa wynagrodzeń należnych uprawnionym podmiotom z tytułu zwielokrotnienia przez licencjobiorców w formacie cyfrowym legalnie wprowadzonych do obrotu utworów i fonogramów i wideogramów muzycznych na nośnik cyfrowy wyłącznie w celu ich odtwarzania przez licencjobiorców. Warunkiem skorzystania z możliwości „legalizacji” samodzielnie zwielokrotnionych fonogramów jest jednak legalne wprowadzenie ich do obrotu (w tym na portalach internetowych). W sprawie uiszczenia wynagrodzenia należy kontaktować się ze ZPAV (www.zpav.pl) .

Jednocześnie informujemy, że niezależnie od opłat należnych z tytułu zwielokrotniania, należy także uiścić wynagrodzenia należne z tytułu publicznego odtwarzania utworów."

-Teraz to już nic nie wiem..
W e-mailu nie ma jasnej ma odpowiedzi na moje pytanie dot. problemu
A wynika z niego, ze muszę uiszczać jakieś opłaty dla SPAV...
Jak widzieliście wyżej SPAV twierdzi, iż nie potrzebna jest dodatkowa licencja, gdyż na publiczne odtwarzanie zezwala licencja portalu Beatport......
Odpisałem, że SPAV twierdzi inaczej , wysłałem tez e-maile, które otrzymałem od SPAV.
na co otrzymałem odpowiedz:

"Witam,

Przeciwnie – ZPAV przekazał informację o treści zbieżnej z naszą, jednak znacznie bardziej szczegółową. Zgodnie z tą informacją, jeśli zwielokrotnia się nagrania zgodnie z licencją uzyskaną za pośrednictwem internetu – nie ma konieczności uzyskiwania dodatkowej licencji. Jest ona natomiast niezbędna w przypadku, gdy nie uzyskało się takiej licencji lub gdy kopiuje się nagrania z oryginalnych nośników. Licencję trzeba także uzyskać na publiczne odtwarzanie utworów.
W przypadku konieczności uzyskania dalszych informacji serdecznie zapraszam na spotkanie.

Pozdrawiam,

Adam Pacuski
Dyrektor Okręgu
Stowarzyszenie Autorów ZAiKS
Dyrekcja Okręgowa w Warszawie "

-hym teraz Pan Adam coś mi wyjaśnił..

Podsumowują jeśli zakupimy utwór za pośrednictwem BP itp , możemy go odtwarzać publicznie , jesli na to pozwala licencja portalu..
Czy Wy też doszliście do takiego wniosku ,czytając te meile? a może jestem w błędzie?
Szczerze pokręcone to wszystko.. takie owijanie w bawełnę , nie ma jednoznacznych odpowiedzi ,
niby wszystko wiadomo ale tak naprawdę nic nie wiadomo..

Co o tym myślicie?
Soyalee
 
Posty: 154
If You Wanna Contact Me, You Have To Put Some Psychedelic Ofference, In Front Of The Forest

Postprzez skeez » 30 paź 2011, 12:17

popierdolone to jest, z tego co wyczytalem to ani jedni ani drudzy nie wiedza tak naprawde co piszą. Odpowiedzi w stylu "najprawdopodobniej" i "wydaje mi się" troche rozbrajają i dla ludzi, którzy w tym siedzą chyba nie mają racji bytu :lol:
Avatar użytkownika
skeez
 
Posty: 5984
Z ŁODZI

Postprzez blue print » 30 paź 2011, 12:47

banda debili, jak juz zostalo wspomniane. jebac ich, nic nie placic, nie robic zadnych licencji.
blue print
 
Posty: 9001

Postprzez BrK » 30 paź 2011, 13:34

ciekawe jakie maja metody na sprawdzenie czy dany utwór jest twoim wlasnym, albo ze dostales go od innego producenta :lol:
Avatar użytkownika
BrK
 
Posty: 7818
PCP

Postprzez Johnny! » 30 paź 2011, 13:42

"co to za utwór? track 9."

lepsze pytanie - ciekawe ile drum&bassów jest w zaiksie zarejestrowanych :lol:
Obrazek
Johnny!
moderator
 
Posty: 7582

Postprzez Johnny! » 30 paź 2011, 14:13

to nic, o ile mi wiadomo oni mogą się tylko przyjebać o rzeczy zarejestrowane w tych pseudo-instytucjach
Obrazek
Johnny!
moderator
 
Posty: 7582

Postprzez Proxy » 30 paź 2011, 14:31

Zagadza sie. kiedys x lat temu mielismy kontrole w radio i nie znalezli na swojej liscie desimala czy bad company (nawet aphrodite i dj fresh) itp wiec mogli pospierdalac jedynie
Proxy
 
Posty: 188

Postprzez Chaser » 30 paź 2011, 14:40

Tehnik napisał(a):"co to za utwór? track 9."

lepsze pytanie - ciekawe ile drum&bassów jest w zaiksie zarejestrowanych :lol:
:scri:
Avatar użytkownika
Chaser
 
Posty: 2317
Czeluść

Postprzez blue print » 30 paź 2011, 16:36

deejay delta na pewno, wiecej nie znam
blue print
 
Posty: 9001

Postprzez Basebox » 05 lis 2011, 14:47

z grupy "Polish DJs & Producers" na fb:

Konrad Lone napisał(a):Mordy kochane pisze do Was bo niestety spav zaiks itd plus policja mocno wziela sie za djs trojmiejskich. Kontrole sa co tydzien w paru klubach i niektorzy juz polecieli:/ Niestety skutkuje to tym, ze wszyscy wykupuja zasrane licencje spavu by miec spokoj. Pisze to gdyz juz wiemy, ze beda sie brac tez za inne miasta gdyz przynosi to niezly zysk. Konczac post napisze tylko trzmajcie sie na bacznosci i oczyowscie cieplo:) Pozdrawiam All
Basebox
moderator
 
Posty: 9132
Rozpoznawalny diler towaru w klubach.

Postprzez Nitrogen Tri Hydride » 05 lis 2011, 15:40

k-size napisał(a):dobrze miec na papierze napisane ze sie jest dj'em - inaczej znajomi moga nie uwierzyc


ja nie jestem didżejem. jestem dżedajem! :dnb:

Obrazek
Nitrogen Tri Hydride
 
Posty: 2372
Absurd Squad Kraków

Postprzez Nitrogen Tri Hydride » 05 lis 2011, 15:50

Tehnik napisał(a):"co to za utwór? track 9."

lepsze pytanie - ciekawe ile drum&bassów jest w zaiksie zarejestrowanych :lol:


jak wiedza co to muzyka elektroniczna to ja jestem marlena dietrich :x
Nitrogen Tri Hydride
 
Posty: 2372
Absurd Squad Kraków

Postprzez DamaDama » 05 lis 2011, 19:30

oni są z ZAiKSu, więc wiedzą, co to muzyka elektroniczna, Marleno :lol:
DamaDama
 
Posty: 3428
sracja

Postprzez Nitrogen Tri Hydride » 06 lis 2011, 22:05

a ja wczoraj przyszedlem do carycy to juz sie musialy zawalic schody :lol: kurwa ale mialem farta ;]
Nitrogen Tri Hydride
 
Posty: 2372
Absurd Squad Kraków

Postprzez Emoczo » 08 lis 2011, 18:49

Obrazek
Avatar użytkownika
Emoczo
 
Posty: 3447
Wielkopolska

Postprzez eXbee » 08 lis 2011, 23:37

"Nasi kontrolerzy coraz częściej pojawiają się w lokalach muzycznych, pubach oraz wszelkiego rodzaju miejscach w których może grać muzyka. Nie robimy tego schematycznie i nie pojawiamy się w losowych miejscach."

Po takim wstępie, byłem w 99% pewien, że to prześmiewczy tekst w stylu joemonstera :) Ale w miarę czytania pomyślałem sobie: "komu by się chciało wymyślać takie bzdury?" :o[/b]
eXbee
 
Posty: 467

Postprzez notdot » 08 sty 2012, 17:51

to forum break.fm, tu nie trzeba myśleć, liczy się bełkot!
Avatar użytkownika
notdot
 
Posty: 2746
gdzieś tam

Postprzez Basebox » 08 sty 2012, 19:58

Nie wiem czy wiecie, ale MP3 kupione w niektórych sklepach typu Beatport są przeznaczone tylko do użytku prywatnego. Jeżeli chcecie je grać to musicie mieć zezwolenie wykonawcy lub wytwórni co go reprezentuje, chyba że ów wykonawca/wytwórnia odgórnie pozwalają na coś takiego.

Ostatnio dużo się o tym pisze na grupie Polish DJs & Producers na FB i takie wnioski zostały wysnute z tego.
Basebox
moderator
 
Posty: 9132
Rozpoznawalny diler towaru w klubach.

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Forum

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 49 gości

cron