DnB i Trance'owe linie melodyczne

Dyskusja wszelaka aczkolwiek sensowna

DnB i Trance'owe linie melodyczne

Postprzez Scar9 » 17 gru 2012, 12:04

Kiedy wyszedł numer Camo & Krooked - Turn Up (The Music)
Odsłuch tutaj
nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że linia melodyczna prawie żywcem wzięta jest z produkcji Rank 1 - L.E.D. There Be Light Odsłuch

dziś natomiast odsłuchując zaległy essential mix w wykonaniu Drumsound & Bassline Smith bodajże z września, natknąłem się na numer Hashtag - Language Barrier Odsłuch gdzie linia melodyczna już nieco mniej, ale nadal przypomina również ten sam numer Rank 1 ;)

Nie żebym na siłę doszukiwał się jakichś plagiatów, nie mam nic przeciwko tym podobieństwom, tym bardziej że zarówno numer Rank 1 jak i oba utwory dnb lubię, ale jestem ciekaw czy może znacie jeszcze jakieś podobne przykłady i co wy o tym sądzicie :)
Avatar użytkownika
Scar9
 
Posty: 7
Mińsk Mazowiecki

Re: DnB i Trance'owe linie melodyczne

Postprzez Suptal » 17 gru 2012, 12:31

Teraz prawie wszystkie nowe liquidy brzmią tak samo :simba:
:gimp:
Avatar użytkownika
Suptal
 
Posty: 6661
Leszno

Re: DnB i Trance'owe linie melodyczne

Postprzez Basebox » 17 gru 2012, 12:39

tylko czy mozna mowic ze to sa nadal liquidy?

jak dla mnie dnb z trance'ami to kojarzy sie z rzeczami ktore kiedys robil BSE. Kiedys Typecell zrobił takiego zajebistego mix'a wlasnie z trance-step'ami, nei pamiętam nazwy.
Basebox
moderator
 
Posty: 9132
Rozpoznawalny diler towaru w klubach.

Re: DnB i Trance'owe linie melodyczne

Postprzez Scar9 » 17 gru 2012, 13:23

Nie, no zgadza się, stare wałki BSE jak najbardziej kojarzą się trance'owo, tak samo niektóre stare numery Johna B... Ogólnie tu na forum Mr.Q kiedyś w swoich mantrach bardzo fajnie mieszał transowe brzmienia z mrokami... Sęk w tym że te wszystkie stare numery znam bardzo dobrze, i poszukuję czegoś nowego co miałoby choć trochę klimatu z tamtych lat ;)
Avatar użytkownika
Scar9
 
Posty: 7
Mińsk Mazowiecki

Re: DnB i Trance'owe linie melodyczne

Postprzez Ripcord » 17 gru 2012, 13:32

ja pierdole bo użył jakiegoś pluckowego syntha i położył trochę bardziej skomplikowaną notację to znaczy że już jest trance? w tym drugim tracku przez cały czas leci jakiś lead/pad na akordach.


bse - eraser chyba jedyny "bardzo" transowy dnb jaki znam, a te przykłady to wzięte prosto z dupska


a z inncyh to anode, gravity zero ale to psy więc nie wiem czy pasuje.


aha, axi - mayan temple dosyć tranceowy jest
Ripcord
 
Posty: 3824

Re: DnB i Trance'owe linie melodyczne

Postprzez Scar9 » 17 gru 2012, 15:39

gwoli ścisłości - w pierwszym poście chodziło mi o zaczerpnięcie linii melodycznej, która jest praktycznie identyczna, czyli bardziej o jakąś formę inspiracji trance'em, niż łączenie go z dnb. A że dyskusja odbiegła w trochę innym kierunku, stąd mogło wyjść pewne nieporozumienie ;)
Avatar użytkownika
Scar9
 
Posty: 7
Mińsk Mazowiecki

Re: DnB i Trance'owe linie melodyczne

Postprzez Basebox » 17 gru 2012, 16:23

wiesz ,linie melodyczne moga sie powtarzac i to bez znaczenia w jakim gatunku lub od jakiego wykonawcy uprzednio to uslyszales - takie porownanie moze wyjsc swiadomie (głęboka inspiracja lub po prostu plagiat, w nadziei ze nikt nie zauwazy) lub nie. Ostatnio słuchając "Loner" Buriala bassline skojarzył mi się z motywem z polskiej gry komputerowej "U235" na Atari (a sam utwór był głęboko inspirowany soundtrackiem do "Last Ninja" na C64 :D - tak twierdzi sam autor).

Dla przykładu - High Contrast zrobił remix 'Has it come to this?" The Streets, który to w zasadzie powinien być remixem "Double 99 - Rip groove" lub orzynajmniej jakims dnb mash-up'em. Inny przykład to "In-da-vidda-da-gadda", gdzie również główna melodia to wyciąg z klasyka zespołu Iron Butterfly, pod tym samym tytułem. ;]

Chyba jedynym gatunkiem muzycznym, z którego mozna jawnie podpierdalac melodie i nikt sie o to nie przypieprzy, jest reggae. ;) "Kunta kinte" już w tylu wersjach wyszło, że nie sposób zliczyć ;]
Basebox
moderator
 
Posty: 9132
Rozpoznawalny diler towaru w klubach.

Re: DnB i Trance'owe linie melodyczne

Postprzez oskarewicz » 18 gru 2012, 06:18

Basebox napisał(a):tylko czy mozna mowic ze to sa nadal liquidy?

jak dla mnie dnb z trance'ami to kojarzy sie z rzeczami ktore kiedys robil BSE. Kiedys Typecell zrobił takiego zajebistego mix'a wlasnie z trance-step'ami, nei pamiętam nazwy.


dokładnie, to nie jest liqiud funk, nie wiem czemu ale teraz z automatu na wszytko w stylu hospitalowo kamokrudkowym imprezowym dyskotekowym mówi sie liłidy.

to nie są liquidy :)

to zwykły imprezowy dnb.

rok temu nestakj wygrał jakas tam order czy statuetke 'najl;epszy didzej likłidowy' i sam sie dziwił.



+ no trancestep pjak termin przykleił sie do starszych, mocniejszych dramów z melodyjkami i wokalami jak mornign light, bse numery jakies, te standardy + john b i jego produkcje poczwaszy od tego wspomnianego klimatu po elektrostepy kiczowate.

a teraz duzo słychac włąsnie motywów transowych wiksiarskich takich w wiksiarskich imprezowym dramach.
to juz inna baja.

nie mozna na pewno posatwic obok siebie nie wiem , tego co np kumantra miksował i tego traka, co pan tu wkleił wyzej pod jedną metką trancestep.
dwie rózne rzeczy, chcoiaz jedno i drugie z transu czerpie.


a dla mnie i tak mistrzem swiata jest dalej stary anode i jego miks techno dnbn z psytransami aj, to było cos cudownego :)

ytakie tam moje rozważania ;)
Avatar użytkownika
oskarewicz
 
Posty: 1139
wro

Re: DnB i Trance'owe linie melodyczne

Postprzez oskarewicz » 18 gru 2012, 06:28

jak dla mnie bardzo transolwym motyw z cyklu takich, rece w gorze kazdy trzyma i lasery strzelaja i jest epicko i transowo to na pewno love has gone netskaja jak wchodzi ta melodja przed dropem.
ale jednak ciagle całosc jest jak to sie modnie mówi czizi trochę.

najlepsze połaczenie transu z ddnb, tego takiego epickiego, nie mrocznie jak bse czy concordzi, czy rawthang itp itp , to connected johna b, masakra co sie tam przed tym dropem wyprawia, ta melodia huhuuuuu


wybaczcie , ze tak chaotycznie pisze ale jestem mega styrany po pracy i klepie jak leci ;)
Avatar użytkownika
oskarewicz
 
Posty: 1139
wro

Re: DnB i Trance'owe linie melodyczne

Postprzez Scar9 » 18 gru 2012, 14:22

Ano, Connected bardzo zacne trzeba przyznać... Z takich epickich klimatów przypomina mi się jeszcze "Communicate" Subsonika... Ogólnie Subsonik i Ben Sage bardzo fajnie przygrywali, z chęcią bym posłuchał czegoś nowego od nich :)
Avatar użytkownika
Scar9
 
Posty: 7
Mińsk Mazowiecki


Powrót do Forum

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości

cron