finansowanie imprezy

Dyskusja wszelaka aczkolwiek sensowna

finansowanie imprezy

Postprzez leniuch » 05 sty 2007, 20:39

Czytając wypowiedzi w on-offie, że ciężko z pieniędzmi na organizowanie imprez, to przypomniało mi się, ze w tym roku rusza kultura 2007 - czyli program UE wspierający działalność kulturalną (jest to następczyni kultury 2000, który to program zakończył działaność w zeszłym roku).

Co prawda instytucje UE nie podjęły jeszcze ostatecznej decyzji o wprowadzeniu tego programu w życie, ale już niektóre z działań, przewidziane w ramach tego programu, ruszyły warunkowo.
Na szczęście nie ruszył ten najwazniejszy (wg mnie),o którym zaraz napisze parę zdań.

Więc chodzi o przewidziane w ramach tego programu projekty krótkoterminowe.
Najważniejsze: trzeba wymysleć jakiś projekt (np festwal muzyczny) i jeśli UE (a ścislej komisja UE) zaakceptuje ten projekt, to dostaniecie zdaje się 50% bezzwrotnej dotacji na realizację programu.
Minimalna wartość dotacji to 50 000 EUR a maksymalna to 200 000 EUR.
Oznacza to, że wartość projektu musi się chyba mieścić w granicach 100 000 - 400 000 EUR.
Zasadniczym utrudnieniem realizacji projektu jest fakt, że musi mieć on wymiar wspólnotowy (unijny) co oznacza, ze organizować to muszą co najmniej trzy organizacje (przede wszystkim stwarzyszenia i fundacje) z trzech różnych krajów (chyba tylko kraje UE są brane pod uwagę, ale też trzeba sprawdzić).

Niestety nie wiem czy te organizacje muszą miec doświadczenie w realizowaniu takich projektów (wiem jednak, że istnieje specjalna strona, gdzie jest lista różnych organizacji, które pomagają w realizacji projektów w ramach programu kultura).

Tak czy owak jeśli z reguły organizując imprezę wychodzicie na zero, to jeśli połowa kasy na zorganizowanie serii imprez (albo festiwalu) będzie za darmo, to na pewno już tak nie bedzie :dnb:

Wszelkich info na temat programu kultura 2007 udziela punkt kontaktowy ds kultury:

http://www.mkidn.gov.pl/pkk/kontakt.php

podstawowe info o kulturze 2007:

http://www.mkidn.gov.pl/pkk/2007.php

kiedyś dzwoniłem na telefon podany w pierwszym linku- wtedy te osoby na prawdę były bardzo miłe i zdaje się , że oferowały darmową pomoc w przygotowaniu projektu.

są jeszcze inne programy w ramach których można próbować coś organizować i dotyczą one również jakiś drobnych projektów:

znajdziecie je w jednej z tych publikacji:

http://www.mkidn.gov.pl/pkk/publikacje.php

ktoś spróbuje (liczę na jakąś sympatyczną rzeźnię w wawie :oops: ) ?
leniuch
 
Posty: 398

Re: finansowanie imprezy

Postprzez Bada » 05 sty 2007, 21:08

program kultura 2000 jak i 2007 nie moga dotyczyc imprez dnb po pierwsze nikt nie zdobedzie funduszy w postaci ok miliona zl na cykl imprez festiwal itd. .... po drugie unia oddaje do 29% a nie 50 % po 3 Owi organizatorzy musza miec stosunek formalno prawny z uregulowanym starzem chyba min 2 lata dzialalnosci jako wiarygodnosc. Po 4 Owe srodki wlasne nie moga byc kredytem firmy. Po 5 juz to przerabialem i by wyrwac z tego kase trzeba duzo zainwestowac i lepiej nie oczekiwac jakis zyskow w kazdym badz razie owa forma dofinansowania na polskie realia, a tym bardziej zwiazana z dnb jest niedorzeczna ....

Lecz jest inna skuteczna forma wyrwania kasy na dofinansowanie imprez z uni .... :wink: [/list]
Bada
moderator
 
Posty: 2156
UNION RECORDINGS

Postprzez mr.Q » 05 sty 2007, 21:14

Lecz jest inna skuteczna forma wyrwania kasy na dofinansowanie imprez z uni .... :wink:


to chyba odpowiedni topic by podzielić sie swoimi doświadczeniami :)
mr.Q
 
Posty: 2958
NL

Postprzez mudzyn » 05 sty 2007, 21:18

tak tak :) popieram ^^
Avatar użytkownika
mudzyn
 
Posty: 964
MLC.

Postprzez hejter » 05 sty 2007, 21:34

Oznacza to, że wartość projektu musi się chyba mieścić w granicach 100 000 - 400 000 EUR


:lol: :lol:

ale z checia poslucham o tym innym sposobie załapania sie na dofinansowanie :wink:
hejter
 
Posty: 3270
z vinyla

Re: finansowanie imprezy

Postprzez leniuch » 05 sty 2007, 23:44

Bada napisał(a):program kultura 2000 jak i 2007 nie moga dotyczyc imprez dnb po pierwsze nikt nie zdobedzie funduszy w postaci ok miliona zl na cykl imprez festiwal itd. .... po drugie unia oddaje do 29% a nie 50 % po 3 Owi organizatorzy musza miec stosunek formalno prawny z uregulowanym starzem chyba min 2 lata dzialalnosci jako wiarygodnosc. Po 4 Owe srodki wlasne nie moga byc kredytem firmy. Po 5 juz to przerabialem i by wyrwac z tego kase trzeba duzo zainwestowac i lepiej nie oczekiwac jakis zyskow w kazdym badz razie owa forma dofinansowania na polskie realia, a tym bardziej zwiazana z dnb jest niedorzeczna ....

Lecz jest inna skuteczna forma wyrwania kasy na dofinansowanie imprez z uni .... :wink: [/list]


co do Twoich 5 punktów:

ad 1: dlaczego trzeba wg Ciebie zdobyć aż milion pl? PRzecież wyraźnie napisałem, że dofinansownaie zaczyna sie od projektu o wartości 100 000, z których trzeba samemu zdobyć ok 50 000 EU czyli ok 200 000 pln (dużo cały czas ale zawsze pięciokrotnie mniej)

ad2) skąd Ci wynika, że UE oddaje do 29 %? Przecież tam jest wyraźnie napisane, że 29% to jest suma, jaką zamierza się przeznaczyć na projekty krótkoterminowe z całkowitej sumy przeznaczonej na program kultura 2007 a więc 29% z 400 mln = prawie 120 mln EUR

ad3)-ad4)- jeśli mówisz, ze tak było w przypadku kultura 200 to ok, ale byc moze teraz coś się zmieniło, więc i tak warto to sprawdzić. Poza tym nie widzę problemu, że nie można uzyskać kredytu- przecież można korzystać ze sponsorów. W programie kultura 2000- jeżeli projekt warty był 100 000, to 50 000 eur dawała UE, następnie każda ze współpracujących organizacji musiała wyłożyć środków własnych rzędu 5 000 EUR- (czy to tak dużo?), a resztę można było uzyskać z dotacji od Państwa lub ze sponsoringu firm prywatnych.

ad5) przecież zorganizowanie serii imprez lub festiwalu wcale nie musi się ograniczać tylko do dnb- można połączyć muzykę z np. teatrem ulicy itd.
Wiadomo, że jak będziesz chciał zrobić czystą imprezę dnb, to raczej nie przejdzie, ale jak ładnie to połączysz, to kto wie :wink:


aha- ja to się nie znam, chciałem dać tylko pomysł- i też jestem ciekawy tych innych sposobów

pozdr

zrobiłem przed chwilą mały, uściślający edit
leniuch
 
Posty: 398


Powrót do Forum

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 70 gości

cron