pokój 11m2...woofer 6 czy 8 cali?

Sprzęt i oprogramowanie, tajemnice warsztatu | Hardware & production

pokój 11m2...woofer 6 czy 8 cali?

Postprzez Serious damage » 12 cze 2011, 12:37

Witam pany!!

Tak jak w temacie: mam pokój wielkości 4,20m na 2.60m. Zastanawiam się między rp8 g2 a rp6 g2 z tym że obawiam się, czy przypadkiem przy rp8 nie będę miał problemów z dudnieniem. W pokoju mam tylko wbudowaną szafę, łóżko i biurko z kompem także ściany są gołe. Mogę przestawić biurko pod ścianę krótszą wtedy będę miał okno za plecami co (wydaje mi się) polepszy trochę sytuację.Wybór padł na Krk dlatego, że mają bass reflex z przodu (jamachy musiałbym chyba na środku pokoju postawić) poza tym są względnie tanie.
Przewaliłem trochę podobnych tematów w necie ale tyczyły się albo większych pomieszczeń albo proponowano audiofilskie rozwiązania typu kolumny podłogowe itp także nie w mój deseń. poza tym pamiętam, że Visaton wydał kiedyś program do obliczania takich rzeczy ale nie mogę teraz tego znaleźć stąd moje zapytanie.
Z góry dzięki za pomoc :roll:
Serious damage
 
Posty: 35

Postprzez Johnny! » 12 cze 2011, 12:55

cięzko mieć dudnienie z głośników które nie schodzą zbyt nisko, a miałem okazje slyszec i jedne i drugie wiec... sam nie wiem, ale jesli pokoj jest maly to chyba bez sensu przeplacac za rp8 ktore beda do niego za mocne tak czy inaczej
Obrazek
Johnny!
moderator
 
Posty: 7582

Postprzez goro » 12 cze 2011, 13:20

Pomijajac fakt, ze brzmienie tych monitorow zupelnie mi nie podchodzi to do tak malego pokoju bralbym tylko male monitory. Zmierz dokladnie wymiary swojego pokoju i sprawdz tutaj ktore czestotliwosci moga byc problematyczne:
http://www.bobgolds.com/Mode/RoomModes.htm

instrukcja obslugi kalkulatora:
zielone ok, zolte do czerwonego (mniejsze lub wieksze klopoty).
Avatar użytkownika
goro
ten zly
 
Posty: 1971
break.fm

Postprzez Serious damage » 12 cze 2011, 13:35

więc generalnie pomiędzy 41 a 105hz jest żółto i przy 66hz różowo, reszta ok.

Frequency Regions:
- No modal boost: 1hz to 41hz
- Room Modes dominate: 41hz to 144hz
- Diffraction and Diffusion dominate: 144hz to 576hz
- Specular reflections and ray accoustics prevail: 576hz to 20000hz
Count (41-256hz) : Axials=12, Tangentials=45, Obliques=54
Count (41-100hz) : Axials=4, Tangentials=3, Obliques=0
Critical Distance (direct = reverberant field): 11.10ft


Wymiary w stopach: 13,78; 8,53; 8,53
Serious damage
 
Posty: 35

Postprzez goro » 12 cze 2011, 14:50

To tym bardziej bez dobrej adaptacji nie ma szans na uzyskanie sensownej odpowiedzi basu, a i tak przy malej powierzchni nie masz co liczyc na specjalne cuda w tym zakresie. Zreszta wychodze z zalozenia, ze gdy sie nie ma dobrej akustyki w pomieszczeniu odsluchowym, to lepiej jest obciac (sensownie) bas na monitorach, a kontrolowac go z poziomu dobrych sluchawek. Dlatego tez to co zaoszczedzisz na kupnie mniejszego modelu zamiast wiekszego (o ile jestes pewien tych KRK) przeznacz na dobre sluchawki (np beyerdynamic dt150, dt770, dt990).

W rezultacie rola poszczegolnych odsluchow bedzie wygladala nastepujaco:
monitory: panorama, proporcje miksu (glosnosci sciezek, eq, kompresja)
sluchawki: bas, jakies drobne szczegoly
Avatar użytkownika
goro
ten zly
 
Posty: 1971
break.fm

Postprzez Serious damage » 12 cze 2011, 15:10

Ok dzięki za pomoc, moje przypuszczenia się że tak powiem potwierdziły.
Na Krk się uparłem ponieważ w tej cenie (1000 zł sztuka) nie kupię już chyba nic sensowniejszego; Behringer niepewny, Yamaha i Mackie mają bass reflex z tyłu więc było by jeszcze więcej problemów z niskimi częstotliwościami. Pozostaje jeszcze Sinn ale to jakaś z dupy firma bo mało na necie jest recenzji o nich. Z tego co wiem jeden z forumowiczów je posiada i chwali podobno.
W każdym bądź razie thx again
Serious damage
 
Posty: 35

Postprzez Reverser » 12 cze 2011, 16:31

Myślę, że powinieneś wziąść również pod uwagę Adam A3X - ok 1700 zł za parę to naprawdę nie dużo i choć co prawda słyszałem w akcji A7 to ten najniższy model zbiera wręcz świetne recenzje jak na swój przedział cenowy.
Reverser
 
Posty: 789
Tam gdzie piją dużo

Postprzez kabanowster » 12 cze 2011, 17:57

może eventy tr8
Avatar użytkownika
kabanowster
 
Posty: 537
Warszawa


Powrót do Sprzęt, studio i produkcja

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości

cron