Ableton Live Act

Sprzęt i oprogramowanie, tajemnice warsztatu | Hardware & production

Ableton Live Act

Postprzez UMBA » 08 lut 2012, 23:18

Interesuje mnie sprawa grania wlasnych kawalkow live gdzie w trakcie grania bede zmienial wartosci filtrow w vstkach wlaczal wylaczal kanaly i w ten sposob mixowal swoje kawalki

czy ktos bawi sie w ten sposob?

Jaki sprzet uzywa sie do tej zabawy

widze ze ten bardzo dobrym wyjsciem Obrazek

jak wyglada konfiguracja utworow w abletonie - jak to poukladac zeby zgrywac kawalki

jestem zielony wtej sprawie a czuje ze przyjemnosc z grania musi byc zajebista
UMBA
 
Posty: 3772
z tond i z tamtond

Postprzez Johnny! » 08 lut 2012, 23:31

jak masz Abletona Live w pełnej wersji a nie żaden Lite/Intro to masz całe mnóstwo możliwości jak mieszać klipami/efektami, mozesz miec rozbite swoje traki na poszczegolne partie typu bas/perka/led/fxy itd plus to podzielone na intro/drop/break itd, wygodnie jest mapowac rozne rzeczy na roznych kanalach midi zeby uniknac roznych pomylek. jest jeszcze kwestia czy chcesz zaemulowac troche djke, czy jednak bardziej liveactowo mieszac rozne czesci roznych utworow. granie swojego materialu daje ogromne mozliwosci pod tym wzgledem.

ogolnie bardzo szeroki temat i jest na niego wiele sposobow.
Obrazek
Johnny!
moderator
 
Posty: 7582

Postprzez kabanowster » 08 lut 2012, 23:43

Ableton ma sporo udogodnień umożliwiających aranżację na żywo - od kompletnie otwartego mapowania qwerty/kontroler po zaawansowane śledzenie tempa, tak że nie idzie się jebnąć przy odtwarzaniu klipów.

Taki kontroler jak powyższy jest dedykowany. Te małe kwadraciki odpowiadają klipom które ładujesz na ścieżki, więc bardzo łatwo się to kontroluje.

Ma też tryb produkcji, ale nie zagłębiałem się bo jest dla mnie too funky (zapewne przydaje się do przygotowywania klipów).
IMO ableton to idealna platforma wyłącznie do grania/nagrywania na żywo.
Avatar użytkownika
kabanowster
 
Posty: 537
Warszawa

Postprzez UMBA » 08 lut 2012, 23:48

chodzi mi cos w stylu typowego live acta

puszczam numer buduja aranz od nowa cala automatyzacja jest wyzerowana krece filtrami; sam jak chce to robie dluzsze intro breakdown; konczy sie track i wtedy nei wiem jak zmixowac drugi

chodzi mi o to jak porozkladac utwory w abletonie tak ze bawie sie basem 1 utworu i w pewnym momencie chce wlaczyc bass z 2go utworu i rowniez mieszac jego pokretlami

tak samo w 1 szej perce bawie sie decayem na hihacie i chce wpuscic np tylko kick 2giej perki i potem pomalu reszte

najlepiej tak zeby pasowalo to pod ten kontroler bo wydaje mi sie ze warto go kupic

moze jakies linki moglbys podac zebym chociaz wiedzial jak podejsc do sprawy
UMBA
 
Posty: 3772
z tond i z tamtond

Postprzez kabanowster » 09 lut 2012, 01:44

może na początek odpal program i zapoznaj się z interfejsem i funkcjami, bo nie bardzo wiem o co ci chodzi. ableton live służy właśnie do tego - do grania live.

A jak to robić to kwestia poznania programu chyba nie trzeba tego tłumaczyć... na youtubie jest piliard tutoriali.
Avatar użytkownika
kabanowster
 
Posty: 537
Warszawa

Postprzez UMBA » 09 lut 2012, 01:55

ciezko mi znalezc iinfo na ten temat

pozatym chcialem uslyszec opinie osob ktore to tak graja

pozatym swoim postem ameryki nie odkryles i nie pytam sie ktore pokretlo w abletonie do czego sluzy
UMBA
 
Posty: 3772
z tond i z tamtond

Postprzez Basebox » 09 lut 2012, 13:14

UMBA napisał(a):puszczam numer buduja aranz od nowa cala automatyzacja jest wyzerowana krece filtrami; sam jak chce to robie dluzsze intro breakdown; konczy sie track i wtedy nei wiem jak zmixowac drugi

chodzi mi o to jak porozkladac utwory w abletonie tak ze bawie sie basem 1 utworu i w pewnym momencie chce wlaczyc bass z 2go utworu i rowniez mieszac jego pokretlami

tak samo w 1 szej perce bawie sie decayem na hihacie i chce wpuscic np tylko kick 2giej perki i potem pomalu reszte

najlepiej tak zeby pasowalo to pod ten kontroler bo wydaje mi sie ze warto go kupic

moze jakies linki moglbys podac zebym chociaz wiedzial jak podejsc do sprawy
wydaje mi sie ze zeby cos takiego robic to musiałbyś mieć conajmniej dwa takie kontrolery. bo przy uzyciu tylko osmiu suwakow to raczej wiele nie zdziałasz w ten sposob jednym urządzeniem.

aktualnie widze to tak, ze jak masz poszczegolne kanaly, to interesującą ciebie sciezke odpalasz przy uzyciu guzikow na górze APC a wejscia robisz faderami. knoby to raczej do efektow i equalizacji.
jezeli chcialbys zeby przy pomocy tych samych faderów obslugiwac rozne kanaly i efekty, to chyba musialbys napisac wlasny skrypt mapowania do Abletona. Pisze się to w Python'ie, nigdy tego nie robiłem, Zvier ponoć przymierzał się do tego, może coś więcej pomoże.

Poza tym nie bawilem sie APC, ale troche szkoda ze nie ma zmotoryzowanych fader'ow jak w Benhringerze, gdzie po wybraniu grupy kanalow fadery przesuwaja sie same na wybrane pozycje. Chyba że jest cos takiego jak w serii M-Audio Axiom jest opcja, która deaktywuje dany fader az do momentu gdy jego wartość jest taka sama jak w DAW'ie. Wtedy można uniknąć przypadku ze nagle jakis kanał zaczyna grać przy poruszeniu nie tego fadera co trzeba ;]




Ogólnie jak ludzie grają z abletona to wrzucają kilka grup pojedyńczych sciezek, a gdy kawałek się kończy, to wrzucają inny gotowy, już zwarpowany track. gdy ten leci, wtedy wrzucaja grupy z kolejnego utworu i tak w kolko. Deadbeat tak robi i żyje ;]
Basebox
moderator
 
Posty: 9132
Rozpoznawalny diler towaru w klubach.

Postprzez Basebox » 09 lut 2012, 13:29

chodzi mi o to jak porozkladac utwory w abletonie tak ze bawie sie basem 1 utworu i w pewnym momencie chce wlaczyc bass z 2go utworu i rowniez mieszac jego pokretlami
hmmm, to jest mozliwe do zrobienia.

musi byc w abletonie mozliwosc aby w danym momencie zakonczyc granie klipu na jednym kanale midi i rozpoczac na drugim, sadze ze same przyciski na APC to mogą.

co do kręcenia pokrętłami, to po prostu mapujesz pokrętła z roznych VSTi do tych samych komunikatów MIDI CC. Ale musisz pamiętać ze jak wejdziesz z drugim basem to jego brzmienie moze byc inne niz sobie zalozyłeś, w końcu kręciłeś knobami ;]

Jednak musiałbyś mieć dosyć mocny sprzęt żeby np. mieć 10 instancji różnych VSTi do tego celu. Oczywiście można ograniczyć się do 2 instancji i na nich zmieniac brzmienia.
Basebox
moderator
 
Posty: 9132
Rozpoznawalny diler towaru w klubach.

Postprzez betonowen » 09 lut 2012, 14:30

mialem apc40 kilka lat temu- spoko zabawka. ja ukladalem sobie: w pionie czesci walkow a w poziomie poszczegolne walki

z tym eq jest wlasnie troche kupa bo jedne noby dzialaja tylko do wybranego kanalu a drugie dzialaja globalnie

czyli wyciszalem bas w 1 linii, wybieralem nastepna, zaznaczalem i wrzucalem bas z drugiego
Avatar użytkownika
betonowen
 
Posty: 1501

Postprzez UMBA » 09 lut 2012, 14:33

dzieki wielkie

kurde widze ze to jest wieksza sprawa

w takim razie najlbizsze moim mozliwoscia bedzie sposob z ladowaniem za kzadym razem kawalkow musze to jakos rozgryzc na swoje potrzeby
UMBA
 
Posty: 3772
z tond i z tamtond

Postprzez Johnny! » 09 lut 2012, 15:18

sprawa nie jest wieksza tylko trudno tak na sucho powiedziec co masz jak zrobic.

mozesz miec np taki setup:

pierwszy kanał (pionowo): drumy
drugi kanał: bas
trzeci kanał: lead
czwarty kanał: fxy

i teraz na tych 4 kanalach w poziomie klipy podzielone na:

intro
breakdown
pierwszy drop
breakdown
drugi drop
outro

te klipy moga byc tak ustwione ze albo loopują w nieskonczonosc poki nie zatrzymasz/odpalisz nastepnego albo zeby np wraz z koncem intra odpalal sie klip nizej z breakdownem - jak ci wygodniej.

teraz dalej - na 5 6 7 i 8 kanale tak samo podzielony nastepny kawalek (czyli jakby obok) i oczywiscie nizej zeby nie odpalaly sie klipy jednoczesnie (bo mozesz opalac pojedynczo albo te 4 czesci utworu w poziomie czyli perka bas led fx na raz za pomoca odpowiednich przyciskow z prawej strony interfejsu)

jak miksowac jeden z drugim? cóż - masz suwaki na kontrolerze ktore podpinasz do poziomu glosnosci poszczegolnych kanalow i jedne wyciszasz a drugie plynnie podglasniasz - jak dj na mikserze, tyle ze mozesz oddzielnie rozne partie utworow sklejac.

no i nastepne numery mozesz dalej tak rozmieszczac (nizej i w bok) albo kolejny znow na kanalach 1 2 3 4 tylko ze oczywiscie ponizej drugiego, i nastepny na 5 6 7 8 ponizej trzeciego. dlaczego tak?
zeby nie utonac w mappingu i ilosci wtyczek/abletonowych fxow. wtedy masz do okielznania te 8-10-12 w zaleznosci od tego na jak wiele sladow podzielisz swoje produkcje, kanalow - i to zakladajac ze chcesz zeby kazdy mial niezalezne fxy, co moze byc dosc karkolomne. albo tez mozesz powysylac np pary perki, pary basow itp na osobne sendy i to na sendach ukladac fxy. oddzielne dla roznych czesci utworow.
mozesz tez zrobic 2 sendy i powysylac na pierwszy przykladowe pierwsze 4 kanaly na drugi nastepne cztery i miec fxy na cale utwory na tych 2 sendach + dodatkowo mozliwosc ustawienia crossfadera pomiedzy nimi.

mozliwosci jest mnostwo, to chyba taki podstawowy setup do grania swoich produkcji kiedy ma sie osobne sciezki na rozne partie utworu (oczywiscie wszystko wav 16bit - dla najlepszej wydajnosci i spoko jakosci). zrobilbym przykladowy projekt ale sam mam tylko live lite i tam zbyt rozbudowanego routingu nie jestem w stanie osiagnac.
Obrazek
Johnny!
moderator
 
Posty: 7582

Postprzez UMBA » 09 lut 2012, 15:38

no wlasnie tylko ze nie moge miec porozkladane tego w pionie na 8 kanalach bo bass czasem moze byc robiony na roznych VST

nie chce odpalac sampli tylko loopowac midi z wtyczka i zmieniac w niej parametry (cutoff, res) - chce to potraktowac jakbym live krecil knobami w syntezatorze

ale ogolnie bardzo przyblizyles mi temat i wiem juz od ktorej strony to ugryzc :)
UMBA
 
Posty: 3772
z tond i z tamtond

Postprzez marvelon » 09 lut 2012, 15:44

umba - skontaktuj się z zombiem. on działa na podobnych sprzętach.
Avatar użytkownika
marvelon
rip
 
Posty: 9934
Rozbłysk Neptuna

Postprzez Johnny! » 09 lut 2012, 15:44

granie live z czegokolwiek innego niz wavy to marny pomysł, duze ryzyko ze cos ci sie wysypie. lepiej wyeksportowac sciezke bez zadnego lowpassa itp i dopiero potem juz na kanale dodac filtr i nim sobie smigac

jak wczytasz projekt ze kilkoma/kilkunastoma utworami na raz i kazdy bedzie mial jakies vsti to ciezko bedzie to uciagnac bezproblemowo. a jak masz zamiar wczytywac utwory pojedynczo, to jaki to ma sens?
Obrazek
Johnny!
moderator
 
Posty: 7582

Postprzez UMBA » 09 lut 2012, 16:04

kurde to klops lekki bo wypadku wtyczek 303 substytut w postaci filtra nic nie da :/

musze dalej pomyslec jaki to rozwiazac w najlepszej mozliwej formie

ale chyba na poczatek najelpeiej bedzie zaczac od podstaw i ogarnac clipy z samplami a potem wziac sie za bardziej skomplikowane setupy :)

@marv

dobry pomysl, tez zagadm jak on gra, tylko ze z tego co widzialem to on bardziej sampluje
UMBA
 
Posty: 3772
z tond i z tamtond

Postprzez Johnny! » 09 lut 2012, 16:09

aa takie rzeczy - to jak sądze te 303ki nie sa jakmis duzymi wtyczkami? mysle ze da rade w takim razie. pokombinuj, potetstuj, pobaw sie - bez paru(nastu) godzin spedzonych przy tym nie bedziesz wiedzial tak naprawdę czego sie spodziewac ;)
Obrazek
Johnny!
moderator
 
Posty: 7582

Postprzez UMBA » 09 lut 2012, 16:16

nie nie zadnych massivow ani FMow :)
UMBA
 
Posty: 3772
z tond i z tamtond

Postprzez betonowen » 10 lut 2012, 01:37

ja np cialem walek na loopy i oznaczalem sobie kolorami co w tym loopie sie znajduje a na nobach mialem porobione efekty do do mastera i do poszczegolnych kanalow- pozniej skrolujesz sobie w poziomie do kolejnych walkow/loopow
fajna zabawka ale jak mi sie skurwiel laptop zwiesil w srodku wszystkiego to poszedl akaj do zyda i do dzis jestem obrazony na ableton :x
Avatar użytkownika
betonowen
 
Posty: 1501

Postprzez Basebox » 10 lut 2012, 12:57

Tehnik napisał(a):aa takie rzeczy - to jak sądze te 303ki nie sa jakmis duzymi wtyczkami?
chyba ze ma rebirth'a przez rewire ;]
Basebox
moderator
 
Posty: 9132
Rozpoznawalny diler towaru w klubach.


Powrót do Sprzęt, studio i produkcja

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron