składanie domowego studia, czyli "co wybrać vol. 3276646"

Sprzęt i oprogramowanie, tajemnice warsztatu | Hardware & production

składanie domowego studia, czyli "co wybrać vol. 3276646"

Postprzez Special_Fx » 22 sie 2012, 23:40

Witam, jak łatwo wywnioskować po nazwie tematu zbieram się do kompletowania podstawowych elementów studia.
Na początek mam pytanie o laptopa, wygrzebałem coś na komputroniku i wydaje się to być sensowną opcją

----> klik http://www.komputronik.pl/product/16167 ... _8_GB.html
Co myślicie, da radę??

Dalej pytanie o interface audio i słuchawki ( chyba zdecyduje się kupić na początku słuchawki do produkcji, ponieważ na sensowne monitory mnie nie stać puki co ). Na te dwa elementy chciałbym przeznaczyć nie więcej niż 1200 pln. Co polecacie, by było kompatybilne z laptopem i Abletonem który domyślnie będzie moim DAW'em?

http://www.djshop.pl/k5,studio/i9087,fo ... t-2i2.html ?

Słuchawki to już bardziej osobista sprawa, ale pewnie padnie na bejery, akg lub senki

Początkowo do interface'u chciałbym podpiąć słuchawki a w późniejszym czasie prawdopodobnie monitory i mikrofon.

Dodam tylko, że chce produkować DnB, ale na pewno znajdzie się czas na eksperymenty z innymi połamańcami, downtempo czy psy & goa.

Pozdrawiam :dnb:
Special_Fx
 
Posty: 183
Kraków

Re: składanie domowego studia, czyli "co wybrać vol. 3276646

Postprzez Special_Fx » 22 sie 2012, 23:54

:oops: :P grzebało się grzebało, ale wiele z tych topiców na po kilka lat więc uznałem że mogą być przestarzałe i istnieją może lepsze rozwiązania godne uwagi.
Special_Fx
 
Posty: 183
Kraków

Re: składanie domowego studia, czyli "co wybrać vol. 3276646

Postprzez Basebox » 23 sie 2012, 14:25

Karta jak i laptop powinny dac rade. Jednak HP'ki nie cieszą się zbyt pochlebną opinią z tego co czytam (ponoć szybko się psują), szczególnie ich serwis jest ponoć godny pożałowania

jedyne co mi sie nie podoba to wyswietlacz 15.6" wyswietlajacy tylko 1366 - dla mnei to żenada.

A-ha, poczytaj sobie jak się sprawuje Ableton na W7HP. W sensie czy nie ma jakiś problemów gdzieś z czymś czy coś.
Basebox
moderator
 
Posty: 9132
Rozpoznawalny diler towaru w klubach.

Re: składanie domowego studia, czyli "co wybrać vol. 3276646

Postprzez Johnny! » 23 sie 2012, 15:14

już Ty ludzi Windowsem 7 nie strasz :lol: nikt normalny nie pracuje na zadnym starszym.

co do laptopa sie zgadzam z ekranem - zaden DAW nie bedzie sie na nim komfortowo wyswietlal.
na opinie nt marki nie ma sie co zbytnio zapatrywac - o jaką firme byś nie spytał usłyszysz to samo.
Obrazek
Johnny!
moderator
 
Posty: 7582

Re: składanie domowego studia, czyli "co wybrać vol. 3276646

Postprzez Basebox » 23 sie 2012, 15:37

.
Ostatnio edytowano 23 sie 2012, 15:39 przez Basebox, łącznie edytowano 1 raz
Basebox
moderator
 
Posty: 9132
Rozpoznawalny diler towaru w klubach.

Re: składanie domowego studia, czyli "co wybrać vol. 3276646

Postprzez Basebox » 23 sie 2012, 15:39

Tehnik napisał(a):już Ty ludzi Windowsem 7 nie strasz :lol: nikt normalny nie pracuje na zadnym starszym.
zdziwilbys sie.
tu nie chodzi o w7 ogolnie, tylko o - jak napisalem uprzednio - dzialaniu Abletona na konkretnej edycji Windowsa, czyli HP.

na opinie nt marki nie ma sie co zbytnio zapatrywac - o jaką firme byś nie spytał usłyszysz to samo.
tez bys sie zdziwil. fakt, nie ma sprzetow idealnych i gdzies sie znajdzie czarna owca, ale pewne fimy maja ich wiecej w stadzie niz inne ;]
Basebox
moderator
 
Posty: 9132
Rozpoznawalny diler towaru w klubach.

Re: składanie domowego studia, czyli "co wybrać vol. 3276646

Postprzez cypo » 23 sie 2012, 19:37

Basebox napisał(a):Karta jak i laptop powinny dac rade. Jednak HP'ki nie cieszą się zbyt pochlebną opinią z tego co czytam (ponoć szybko się psują), szczególnie ich serwis jest ponoć godny pożałowania


potwierdzam, HP jest do niczego. Miałem kiedyś HPka i tydzień po zakończeniu gwarancji padła płyta główna... a od nowości nie dało się na nim nic zrobić, przy każdej czynności, która bardziej obciąża procesor grzał się tak, że po chwili się wyłączał. Nie wiem czy to tylko tamten model tak miał, ale jak widać po opiniach chyba nie.
cypo
 
Posty: 621

Re: składanie domowego studia, czyli "co wybrać vol. 3276646

Postprzez Special_Fx » 24 sie 2012, 23:40

Dzięki za odpowiedzi :dnb:

Lapek i tak w większości czasu będzie podłączony do monitora 21" ;)

bardziej mnie interesuje to czy wymienione sprzęty i softy - wybrany laptop + ableton + interface będą ze sobą kompatybilne
Special_Fx
 
Posty: 183
Kraków

Re: składanie domowego studia, czyli "co wybrać vol. 3276646

Postprzez uklldknny » 26 sie 2012, 09:26

Laptop do produkcji to Macbook najlepiej Pro. Używki w dobrych cenach śmigają. Jak nie to, wtedy stacjonarny komp. Z resztą jestem na etapie kombinowania 4ro rdzeniowca do naszej kwatery głównej. W sumie komp stoi, tylko muszę dać jakiś w zamian ;p Interfejs póki co olej, zainwestuj w słuchawki. Po co interfejs skoro nie masz monitorów :)
Avatar użytkownika
uklldknny
 
Posty: 27
TripCity

Re: składanie domowego studia, czyli "co wybrać vol. 3276646

Postprzez kabanowster » 26 sie 2012, 09:47

interfejs audio potrzebny jest do nagrywania a nie odtwarzania, na początek wystarczy ci zwykła pokładówka jeżdżąca na asio
Avatar użytkownika
kabanowster
 
Posty: 537
Warszawa

Re: składanie domowego studia, czyli "co wybrać vol. 3276646

Postprzez Basebox » 26 sie 2012, 10:41

uklldknny napisał(a):Interfejs póki co olej, zainwestuj w słuchawki. Po co interfejs skoro nie masz monitorów :)
Po to, żeby jakoś dobrze napędzić te słuchawki. Że o sprawach typu "klikanie, trzaskanie => latencja" nie wspomne.
Basebox
moderator
 
Posty: 9132
Rozpoznawalny diler towaru w klubach.

Re: składanie domowego studia, czyli "co wybrać vol. 3276646

Postprzez uklldknny » 26 sie 2012, 11:29

Basebox napisał(a):
uklldknny napisał(a):Interfejs póki co olej, zainwestuj w słuchawki. Po co interfejs skoro nie masz monitorów :)
Po to, żeby jakoś dobrze napędzić te słuchawki. Że o sprawach typu "klikanie, trzaskanie => latencja" nie wspomne.

Tylko, że Kuba nie ma jeszcze dobrych słuchawek, więc pytanie czy warto napędzać średnie słuchawki dobrym interfejsem, czy może zainwesatować w dobre słuchawki a potem interfejs i monitory. Latencja na tym etapie zaawansowania to drugorzędna sprawa. Klikanie i trzaskanie bierze się zazwyczaj ze zbyt małej mocy obliczeniowej komputera.
Avatar użytkownika
uklldknny
 
Posty: 27
TripCity

Re: składanie domowego studia, czyli "co wybrać vol. 3276646

Postprzez Johnny! » 26 sie 2012, 11:53

nawypisywaliście tu tyle głupot że nawet nie chce mi się ustosunkowywać do nich - interfejs nie ważny, latencja nie ważna, wszystko byle jakie może być - ok, powodzenia panowie :)
Obrazek
Johnny!
moderator
 
Posty: 7582

Re: składanie domowego studia, czyli "co wybrać vol. 3276646

Postprzez uklldknny » 26 sie 2012, 13:29

Nie wątpię w Twój skill i wiedzę Tehnik, ale weź pod uwagę, że Specjalowi chodziło o składanie studia od podstaw, a wcześniejsze wypowiedzi nacechowane były sformułowaniami "póki co", "na początek" więc przezwycięż lenistwo i pomóż koledzę :)

A tu link z forum anglojęzycznego, temat dotyczy samego komputera: http://www.dubstepforum.com/first-time-building-a-pc-need-some-help-t159583.html
Avatar użytkownika
uklldknny
 
Posty: 27
TripCity

Re: składanie domowego studia, czyli "co wybrać vol. 3276646

Postprzez Special_Fx » 27 sie 2012, 00:27

Keniu, komputer ma służyć do produkcji, ale nie tylko. Słuchawki studyjne mam zamiar kupić co wspomniałem na wstępie, tak więc do nich przyda sie interface. Wspomniałem również, że będę chciał kupić mikrofon.
Special_Fx
 
Posty: 183
Kraków

Re: składanie domowego studia, czyli "co wybrać vol. 3276646

Postprzez Basebox » 27 sie 2012, 15:17

uklldknny napisał(a):
Basebox napisał(a):[quote="uklldknny"Tylko, że Kuba nie ma jeszcze dobrych słuchawek, więc pytanie czy warto napędzać średnie słuchawki dobrym interfejsem, czy może zainwesatować w dobre słuchawki a potem interfejs i monitory.
Logicznie rzecz ujmując - lepiej jest zacząć od początku, czyli od źródła dźwięku, które da dobry dźwięk i nawet czasem tchnie trochę życia w "nienajlepsze słuchawki" (lub conajwyżej słuchawki będą dawać dupiaty sound) aniżeli inwestować w dobre słuchawki, które tylko obnażą "bylejakość" źródła. A latencja to imo nie jest drugorzędna sprawa, bo potrafi uprzykrzyć życie niejednemu producentowi - jak Special FX pójdzie w VSTi i VST, to będzie mu się to dawać we znaki. Komputery są mocne, ale jednak nie na tyle, żeby udźwignąć przetwarzanie dźwięku przy zaawansowanych projektach. Zresztą zauważ że wraz z mocą komputera rośnie też zapotrzebowanie systemu na jego moc i pamięć. Czyli aż tak kolorowo nie jest, tym bardziej że w Windowsie w tle pracuje kilkadziesiąt procesów naraz. Jak dźwięk przechodzi przez WDM Windows'a (czy co tam teraz jest w 7) to niestety, trzeba się liczyć z konsekwencjami tego typu rozwiązania. Implementacja ASIO dla karty muzycznej uwalnia nas od tego. Lepiej zapobiegać niż leczyć.
Swoją drogą mogliby już zacząć erę SPU - procków dedykowanych do produkcji dźwięku. Ponoć Creative wykonał już pierwszy krok do tego.
Basebox
moderator
 
Posty: 9132
Rozpoznawalny diler towaru w klubach.

Re: składanie domowego studia, czyli "co wybrać vol. 3276646

Postprzez Special_Fx » 28 sie 2012, 01:02

Jeśli dobrze rozumiem to warto jednak zainwestować w zewnętrzny interface na usb ?

A słuchawki jakie polecacie?
Special_Fx
 
Posty: 183
Kraków

Re: składanie domowego studia, czyli "co wybrać vol. 3276646

Postprzez Basebox » 28 sie 2012, 14:29

Ja bym na twoim miejscu inwestował.

Co do słuchawek - z tego co wiem:
- Tu i ówdzie ludzie polecają Beyerdynamic 770 Pro lub 880 Pro.
- Gdzieś też czytałem że niektóre modele Ultrasone są dobre, ale nie wiem które, jak stoją z ceną i czy można w PL złapać.
- Może jakieś lepsiejsze AKG się też nada.
- Senki raczej do zwykłego słuchania, dj'ki i odsłuchów około-audiofilskich (w zależności od modelu).
Ogólnie w tych dwóch ostatnich przypadkach powinieneś zdać się na własny słuch i powiedzieć, czy Ci leży to jak grają i czy nie zamulaja, nie eksponuja czegos itp itd. Być może to wystarczy Ci do tego, żeby zrobić sound jaki masz w głowie. Musisz to sprawdzić sam, choc wiem, że to utrudnione. W innym wypadku zdaj się na opinie innych, którzy na nich produkowali lub produkuja i odnoszą jakieś tam sukcesy.
Basebox
moderator
 
Posty: 9132
Rozpoznawalny diler towaru w klubach.

Re: składanie domowego studia, czyli "co wybrać vol. 3276646

Postprzez Johnny! » 28 sie 2012, 15:22

słuchawki były na tym forum przerabiane do porzygu, poszukaj, znajdziesz pincet tematów. ale tak jak Wafel pisze - beyery dt770/880/990 - roznia sie troche konstrukcją ale imo graja dosc podobnie (podobnie świetnie nalezy dodać). 880 nie slyszalem, za to dt770 maja nieco wiecej dolu niz 990, dlatego tez mi bardziej odpowiadają. o AKG krąży sporo dobrych opinii, ale nie slyszalem ich produktów na wlasne uszy wiec nie wiem ile w tym prawdy. na pewno do studia nie polecam zadnych Sennheiserow - za cene modeli ktore nawet by sie nadawaly, kupisz cos lepszego do tego celu innej firmy

co do interfejsu - jak najbardziej, w firewire sie nie pakuj, pomimo sporej poczatkowej przewagi nad usb, obecnie zdaje sie ze to zlacze powoli odchodzi w zapomnienie. wiec usb, a jaki to juz obledne pytanie - w zaleznosci od budzetu i potrzeb wybór jest przeogromny. w kazdym razie - nie bierz pod zadnym pozorem nic EMU, ESI tez na usb niezbyt - powód jest jeden - fatalne (w przypadku pierwszej firmy) i raczej słabe (w przypadku drugiej) wsparcie i drivery. oczywiscie marzy się RME, ale jak zobaczysz ceny to pewnie siusiak ci wklęśnie z wrazenia ;) do domowego studia paradoksalnie imo najbardziej nadaja sie interfejsy projektowane z myslą o djce - ze wzgledu na to ze stabilne i szybkie drivery to podstawa ich dzialania :) np Native Instruments robi dobre. ale tu niech sie inni wypowiedzą, waidomo - kazdy chwali to co ma ;)
Obrazek
Johnny!
moderator
 
Posty: 7582

Re: składanie domowego studia, czyli "co wybrać vol. 3276646

Postprzez benek » 28 sie 2012, 17:28

Ja tak się podepnę pod temat. Obecnie posiadam SB X-Fi Xtreme Music PCI + KRK RP-6 czy jest sens przesiadki na Presonus Audiobox USB?
benek
 
Posty: 128


Re: składanie domowego studia, czyli "co wybrać vol. 3276646

Postprzez Special_Fx » 31 sie 2012, 11:55

Wczoraj uklldknny nawinął mi chyba dość istotny problem mogący występować w przypadku używania systemu windows.
Mianowicie, czy wtyczki vst i vsti będą śmigać na systemie 64bitowym bo zakładam pracę na właśnie takim. Zapewne znaczna część wtyczek była tworzona pod kątem pracy na systemie 32bitowym, więc nasuwa się pytanie czy będą one kompatybilne z moim komputerem i abletonem.

Takie pytanie dodatkowe, jak ma się ableton do windowsa 7?
Special_Fx
 
Posty: 183
Kraków

Re: składanie domowego studia, czyli "co wybrać vol. 3276646

Postprzez Johnny! » 31 sie 2012, 12:18

dzizas ludzie, windows 7 ma juz 3 lata, serio myslisz ze jakiekolwiek aktualne oprogramowanie ma z nim klopot? ;)
a sam live jest w wersji zarowno 64 jak i 32 bitowej, obie moga byc zainstalowane na 64bitowym windowsie i dzialaja bez problemu (oczywiscie w przypadku live'a to jest "bez problemu, jak na live'a" bo bez wzgledu na system (wliczajac osx) ze stabilnoscia tegoz bywa roznie).
Obrazek
Johnny!
moderator
 
Posty: 7582

Re: składanie domowego studia, czyli "co wybrać vol. 3276646

Postprzez Special_Fx » 01 wrz 2012, 18:29

Lepiej pytać niż błądzić ;))

Sprawa komputera już załatwiona, wybór padł na lenovo G580 http://www.komputronik.pl/product/16654 ... 0191_.html

Teraz rozkmin ciąg dalszy, o ile zapewne zdecyduje się na wszędzie zachwalane bejery, to z interface'm będę musiał się więcej pogimnastykować.
Special_Fx
 
Posty: 183
Kraków

Re: składanie domowego studia, czyli "co wybrać vol. 3276646

Postprzez uklldknny » 01 wrz 2012, 23:44

Pytanie też, czy wtyczki 32 bitowe śmigają na 64 bitowych DAW, bo z tego co czytałem bywa różnie. Poza tym jeśli coś jest Windowsem to istnieje duże prawdopodobieństwo, wystąpienia kłopotu :)
Avatar użytkownika
uklldknny
 
Posty: 27
TripCity

Re: składanie domowego studia, czyli "co wybrać vol. 3276646

Postprzez Johnny! » 02 wrz 2012, 08:30

nie śmigają bez pomocy jakiegoś mostka, ale to jest zawsze cios dla wydajności i niezawodności. sam jestem zdania że każdy poważny developer już (dawno) wypuścił 64bitowe wersje swoich wtyczek. a jak nie potrafią albo nie mogą bo siedzą na jakimś przedpotopowym kodzie, to cóż - zawsze sie znajdzie jakiś nowocześniejszy zamiennik.

a tego Windowsa to już bym się tak nie czepiał, nie używam pirackich wtyczek ani dawów i serio nie pamietam kiedy mi sie któreś wysypało. większość problemów związanych ze stabilnością powodują źle napisane drivery (dlatego np odradzamy emu) i piracki soft (i to nie jest bajka majaca na celu sklaniac ludzi do wydawania pieniedzy).
Obrazek
Johnny!
moderator
 
Posty: 7582

Re: składanie domowego studia, czyli "co wybrać vol. 3276646

Postprzez Special_Fx » 02 wrz 2012, 14:24

No dobra, to teraz co wybrać za interface? Zastanawiam się nad focusrite scarlett 2i2, ale słyszałem że bywają z nim problemy z szumami i kompatybilnością z windowsem, no i niby płaskie brzmienie... może ktoś coś poleci?
Special_Fx
 
Posty: 183
Kraków

Re: składanie domowego studia, czyli "co wybrać vol. 3276646

Postprzez Johnny! » 02 wrz 2012, 19:47

płaskie brzmienie :lol: zlewaj takie komentarze (szczegolnie zeczesto pisa je ludzie ktorzy u siebie maja jakies audigy itp zabawki), płaski to może być blat w kuchni ;)
a co do focusrite'a - slyszalem akurat raczej dobre opinie nt sprzetu tej firmy, poczytaj na ich forum ewentualnie kvraudio i sie zorientuj ile jest osob z problemami vs tych ktorym dziala ;)
Obrazek
Johnny!
moderator
 
Posty: 7582

Re: składanie domowego studia, czyli "co wybrać vol. 3276646

Postprzez Special_Fx » 19 wrz 2012, 18:27

Dotarły do mnie przed kilkoma chwilami słuchawki Beyerdynamic DT 770 PRO :dnb:
Pierwsze wrażenie - solidnie wykonane, a jeśli chodzi o brzmienie to dźwięk wydobywający się z nich jest bardzo przestrzenny, ale ma nadmiar dołu. Czekam aż się wygrzeją i wtedy będę mógł w pełni z nich korzystać : ))

Interfejsu nie kupuje, popłynąłem z plackami i torbą na nie :D
Zanim kupie interfejs bejery będą podłączone do Nuo 2.
Special_Fx
 
Posty: 183
Kraków


Powrót do Sprzęt, studio i produkcja

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 26 gości

cron