live audio stream, ktos wie jak zrobic?

Sprzęt i oprogramowanie, tajemnice warsztatu | Hardware & production

live audio stream, ktos wie jak zrobic?

Postprzez kaka_THE_mona » 09 kwi 2013, 12:42

Witam, czy ktos probowal robic live stream i proba ta zakonczyla sie pomyslnie, jak sie do tego zabrac, jakies informacje/porrady.
Jak uzyskac dobra jakosc streamu, w necie znalazlem to http://www.t3node.com/blog/live-streaming-mp3-audio-with-darkice-and-icecast2-on-raspberry-pi/ niestety nie dokonca jest to zrozumiale dla mnie, macie jakies inne pomysly? pzdr :dnb:
kaka_THE_mona
 
Posty: 181

Re: live audio stream, ktos wie jak zrobic?

Postprzez Basebox » 09 kwi 2013, 13:23

sa strony do darmowych streamingow video, jak livestream czy ustream. tam powinny byc tutoriale ktore poprowadza ciebie krok po kroku jak zaczac nadawac.
z racji tego ze te strony nadaja tresc wideo moze byc potrzebna jakas kamerka, tudziez jakis program ktory bedzie taka kamerke imitowal a zamast tego dawal jakis obrazek czy cos. ale to jest do ogarniecia.

W przypadku streamigu audio byc moze sa tez jakies strony tego typu ale ja sam nie ogarniam.

Jezeli chodzi o streaming shoutcast/icecast to sprawa jest troche skomplikowana, bo podczas nadawania trzeba sie podlaczyc pod serwer SHOUTCAST/ICECAST ktory to bedzie rozglaszal innym lub pod ktory to ludzie beda podlaczac sie i sluchac.
Oczywiscie mozesz sobie sam postawic taki serwer, ale wtedy w gre wchodzi to, jaki masz adres IP od operatora - stały czy dynamiczny. Jak masz ten pierwszy, to gra gitara, jak ten drugi to gorzej (są jakieś strony w stylu no-ip.org lub dyndns.org które ponoć rozwiązują problem stawiania serwerów dla stron z dynamicznym IP, ale nigdy sie w to nie bawiłem i nie wiem jaka jest skutecznosc).

Sam osobiscie bawiłem się shoutcast'em, z icecast'em nigdy nie mialem doczynienia... Generalnie, jezeli jedziesz na Windowsie to wszystko czego ci potrzeba to:
- serwer shoutcast
- Winamp z pluginem do łączenia się do serwera shoutcast'a
- dobre łącze internetowe ;p

to wszystko raczej do ściągnięcia jest łatwo z googla.
tutaj wyjasniona instalacja i konfiguracja
http://wiki.winamp.com/wiki/SHOUTcast_G ... rted_Guide

jak juz postawisz i zaczniesz nadawac, to dajesz potencjalnym sluchaczom swoj adres do streamingu w postaci:
http://<twoj_adres_ip>:<port>

no chyba ze masz to dynamiczne IP, wtedy musisz kombinowac z tym no-op/dyndns i wtedy podajesz im ten adres wraz z portem.

inaa strona z konfiguracja shoutcast'a
http://www.primcast.com/shoutcastsetup
Basebox
moderator
 
Posty: 9132
Rozpoznawalny diler towaru w klubach.

Re: live audio stream, ktos wie jak zrobic?

Postprzez kabanowster » 10 kwi 2013, 11:51

icecast daje rade
odpalałem sobie streaming z traktora i hulało miło
Avatar użytkownika
kabanowster
 
Posty: 537
Warszawa

Re: live audio stream, ktos wie jak zrobic?

Postprzez pin-gwin » 04 gru 2013, 10:27

Witam
Sory za moje "trzy grosze" , ale mam wrążenie że jestem o kilka lat doświadczeń "do przodu" w tym temacie.

live streaming, transmisje internetowe na żywo ...to kwestia niby prosta i banalna - jest właśnie masa tutoriali i aplikacji darmowych lub "taniokosztowych". Generalnie wszystko jest proste i oczywiste ...ale im dalej w las tym więcej drzew :( Problemy zaczynają się wówczas gdy zwiększa się ILOŚĆ - ilość źródeł (np.kamer) z których transmitujemy, czy ilość widzów z 20 do 120 albo co gorsza do 1200 oglądaczy w tym samym czasie. Oczywiście jakość /rozdzielczość którą chcemy osiągnąć (zwykle jak najlepsza) też jest istotnym problemem.
Bo gdy zwiększymy jakość dwókrotnie np. do 720p to obciążenie servera mulicastującego a tym samym łacza uploadującego przy jednoczesnym zwiększeniu widzów (np. z 10 do 50) to może być skutecznym zatrzymaniem transmisji i nie zobaczy tego nikt.
Oczywiście zmierzam do tego że to niestety kosztuje ...server dedykowany umieszczony w szkielecie sieci (przepustowość GB).
Innym aspektem jest źródło - kamery. Niezależnie od tego jakich aplikacji , serverów i sieci będziesz urzywał to i tak wszystko to nie będzie dobrze wyglądało gdy kamera będzie podłej jakośći ...np. jakaś kamerka CCTV z małym przetwornikiem obrazu , o podłej optyce .itp. na dodatekpodłączona do kompa przez composit, lub USB ...brrrrr.
Generalnie trzeba tu zaporzyczyć (niestety nie tanie) rozwiązania z tradycyjnej "poważnej telewizji" tzn kamery półprofesjonalne, sygnały SDI , lub 3G do transportu obrazu i dźwięku, w ostateczności HDMI ale na krótkich dystansach. Realizacja dźwięku też jest konieczna - tu nie powinno być kompromisów (dźwięk nie ważny :-) na kamerce jest mikrofon to będzie coś słychać) - zwłaszcza gdy chcemy urzyć obrazu z kilku kamer umiejscowionych w różnych miejscach planu zdjęciowego. Tu dochodzimy do potrzeby odpowiedniegomiksera wizji (czasem zintegrowanego z dźwiękowym) ale takie "edirole" czy inne wynalazki zwykle są przyczyną problemów niż pomocnym narzęcidziem ...sugeruję klasyję :SONY , Panasonic do wizji oraz Yamaha do dźwięku za obraz z dźwikeim poszyć zewnętrzynym embedderem z mozliwością choćby drobnej korekcji offsetu dźwięku. uffff sie rozpędziłem sory :-)

Gdyby jakieś coś pytania ,podpowiedzi sugestie ...to służę ...a jeśli jakaś poważna realizacja do zrobienia - komercyjne zlecenie to zajmuję sie tym już zawodowo - więcej info na : http://eventsmedia.pl/
pin-gwin
 
Posty: 1

Re: live audio stream, ktos wie jak zrobic?

Postprzez kaka_THE_mona » 22 sty 2014, 18:49

dzieki panie za wyczerpujaca odpowiedz, jednakze chodzilo mi tylko o stream audio, zaprzestalem dzialania, bo nie mam czasu, ale obiecuje powrot juz z konkretnym serverem, dobra jakoscia i systematycznymi audycjami w klimacie dnb roznego typu ( glownie postaram sie o sety live) pzdr
kaka_THE_mona
 
Posty: 181

Re: live audio stream, ktos wie jak zrobic?

Postprzez Basebox » 22 sty 2014, 23:02

a co to za serwer? wlasny czy uzyczany za hajs?
Basebox
moderator
 
Posty: 9132
Rozpoznawalny diler towaru w klubach.

Re: live audio stream, ktos wie jak zrobic?

Postprzez kaka_THE_mona » 26 sty 2014, 19:55

na ta chwile chciabym z wlansym, nie wiem jak bedzie....
kaka_THE_mona
 
Posty: 181


Powrót do Sprzęt, studio i produkcja

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości