**** - Rozpoczyna się legalna cenzura internetu w Europie

Wchodzisz na własne ryzyko | Enter at your own risk!

Postprzez fob » 14 lut 2012, 12:25

Ripcord napisał(a):
freesssbee napisał(a):Pirate Bay usunie torenty

http://teleinformatyka.pb.pl/2557158,57 ... ie-torenty



usunie torrenty ale zostaną magnet linki więc nadal będzie można ściągać.

https://thepiratebay.se/torrent/7016365

1.5 millions of torrents 90 MB zipped

:twisted:
Tu byłby link do obrazka, który ma więcej niż 60px height.
Niestety nie ma go, ponieważ nie można mieć więcej niż 60px height.
Avatar użytkownika
fob
 
Posty: 1412
przybył ze wschodu... aby zasiać najpierw niepokój, a potem podziw...

Postprzez Ray0 » 14 lut 2012, 14:21

leniuch napisał(a):A któraż to część umowy nie jest jawna? Bo ja w internecie znajduje co chwilę linki do ACTA...


Coś słabo szukasz, kolego :lol: Tak naprawdę mało kto wie, jakie mogą być konsekwencje wprowadzenia tej umowy w życie - szczegóły umowy ACTA są bowiem nadal tajne. Nie wierzysz? Zapytaj Wujka Google.

Na stronie Referendumacta.pl, zajmującej się zbieraniem podpisów pod referendum w sprawie ACTA, pojawiły się niepokojące informacje na temat tego dokumentu. Jak ustalili internauci z Anonymous, na podstawie treści międzynarodowej konwencji wiedeńskiej z 1969 r. zapisy umów międzynarodowych, które budzą wątpliwości, rozumiane mają być według tzw. dokumentów okołotraktatowych. I tutaj – jak piszą – "jest pies pogrzebany". Dokumenty te zostały opracowane podczas projektowania i uzgadniania treści ACTA, czyli w trakcie tajnych negocjacji. Zapisy te nigdy nie zostały upublicznione.


leniuch napisał(a):rozwiń to proszę


W zasadzie chodzi głównie o Artykuł 25:

Kod: Zaznacz cały
ROZDZIAŁ II: SEKCJA 5 ARTYKUŁ 25 PUNKT 1

 W odniesieniu do przestępstw, o których mowa w art. 23 (Przestępstwa) ust. 1, 2, 3 i 4, dla których Strona ustanawia procedury karne i kary, Strona ta zapewnia swoim właściwym organom prawo do wydania nakazu konfiskaty towarów, co do których istnieje podejrzenie, że są towarami oznaczonymi podrobionym znakiem towarowym lub pirackimi towarami chronionymi prawem autorskim, wszelkich związanych z nimi materiałów i narzędzi wykorzystywanych do popełnienia domniemanego przestępstwa, dokumentacji odnoszącej się do domniemanego przestępstwa oraz majątku pochodzącego z domniemanej działalności naruszającej prawo lub uzyskanego pośrednio lub bezpośrednio w jej wyniku.


Jak można zauważyć w wyżej wymienionym artykule znajduje się zapis o "domniemanym przestępstwie". Jest to bardzo sprytny zabieg, zważywszy na fakt, iż obecnie w Polsce obowiązuje domniemanie niewinności - obywatel jest nie winny, dopóki nie udowodni mu się winy. Z tego zapisu ewidentnie wynika, iż każda osoba potencjalnie jest przestępcą! Domniemanie, ze każdy jest winny, pozwala na konfiskowanie praktycznie wszystkiego co posiadamy, całego życiowego dorobku, bez względu na winę. Czyli "Najpierw strzelamy, a później zadajemy pytania". Zapis ten można dowolnie wykorzystać stąd potencjalne zagrożenie.

leniuch napisał(a): tylko że te przepisy nie były wprowadzony w sposób tajny, więc już Ci nie przeszkadzają...

Jasne, nie były - nie wprowadzają też zasady domniemania winy więc dają mi możliwość obrony.
Avatar użytkownika
Ray0
김정은
 
Posty: 717

Postprzez leniuch » 15 lut 2012, 23:25

Krotko:

co do zasady trzeba by sprawdzić najpierw czy konwencja wiedeńska ma w ogóle zastosowanie, bo z art. 1 wynika że stosuje się tylko do umów zawieranych między państwami (UE, które ma być stroną ACTA, nie jest państwem)...
Nawet gdyby jednak konwencję stosować, to twierdzenie, że udałoby się wyinterpretować z dokumentów utajnionych coś wrednego dla obywateli jest dla mnie nierealne. Podaj choć jeden przykład takiej interpretacji, z oparciem się o przepisy ACTA i konwencji. Pamiętajmy że interpretacja niezgodna z Konstytucją (a więc prawem do wolności słowa, wyznań blablabla) nie ma racji bytu i w sądzie ostatecznie to nie przejdzie.



art. 25 ACTA--> art. 25 nie wyłącza domniemania winy. Zasada domiemania winy nie oznacza, że przed skazaniem nie można zastosować w stosunku do Ciebie swoistych sankcji (w prawie nię będzie to nazywane jako sankcja ale raczej jako zabezpieczenie). Dlatego w Polsce (i nietylko) już od dawna obowiązują podobne przepisy do tego z art. 25 ACTA - porównaj cały rozdział dotyczący środków zapobiegawczych w kodeksie postępowania karnego, z których najlepiej Ci znane jest zapewne tymczasowe aresztowanie: tak, tak - sprawa się toczy, a już się siedzi w więzieniu: przyznasz że trochę bardziej hardkorowy przepis od tego mówiącego o "konfiskacie".
Innymi słowy: standardem jest, że pewne rzeczy wykonuje się, zanim kogoś się skaże: jakoś do tej pory działało lepiej lub gorzej: dlaczego do tej pory Ci to nie przeszkadzało?

Podam jeszcze lepszy przykłąd: otóż od ponad 10 lat obowiązuje w Polsce TRIPS
http://pl.wikipedia.org/wiki/TRIPS
Art. 50 tej umowy mówi o stosowaniu środków tymczasowych BEZ WYSŁUCHANIA DRUGIEJ STRONY!!! TRIPS nie definiuje co to są środki tymczasowe...
I co, rząd wykorzystał to do niecnych celów? są wszyscy zamykani? Jak na razie łamanie prawa autorskiego idzie aż miło...ale co tam - niech teraz wszyscy wyjdą protestować przeciwko temu przepisowi :lol:

Czy nadal uważasz, że ACTA jest zła? jeżeli tak to podaj argumenty.
leniuch
 
Posty: 398

Postprzez freesssbee » 16 lut 2012, 09:27

Obrazek
Avatar użytkownika
freesssbee
 
Posty: 2916
drum$bass.pl

Postprzez Ray0 » 16 lut 2012, 11:39

@Leniuch:

ACTA podlega pod Konwencje wiedeńską, polecam zapoznać się z punktem 27 tejże umowy:

Kod: Zaznacz cały
"Prawo wewnętrzne a przestrzeganie traktatów. Strona nie może powoływać się na postanowienia swojego prawa wewnętrznego dla usprawiedliwienia nie wykonywania przez nią traktatu. Reguła ta nie narusza w niczym artykułu 46."


Jeśli zaś chodzi o interpretację tajnych zapisów - jakim cudem mogę się do tego odnieść skoro nie mam do tego dostępu? Nie odpowiem Ci na drugą część Twojego pytania bo najzwyczajniej w świecie nie widziałem tych tajnych zapisów i nie wiem czy podług ich da się "wyinterpretować" z nich coś "parszywego".

Już teraz, jak na dłoni widać, że niektóre zapisy ACTA są niezgodne z konstytucją RP a także prawem UE co ostatnio (jakoś w styczniu) potwierdził ETS a jednak nikt z rządu (np. premier) nie robi nic w kierunku by na podstawie tychże zaprzestać "uczestnictwa" w tej umowie.

W kwestii "domniemania winy" - wiem, że już teraz nasze prawo (a nie europejskie czy inne) zezwala władzy np. na tymczasowy areszt (stosuje się go głównie w przypadku groźnych przestępców i w zasadzie tylko wtedy gdy istnieje ryzyko, że podejrzany będzie mataczył, próbował wpływać na świadka lub będzie chciał uciec) - nasze prawo nie zezwala jednak aresztować kogoś (i zabierać jego sprzętu) tylko i wyłącznie dlatego, że istnieje "podejrzenie", że łamie on prawa autorskie (no, chyba że ktoś z tego procederu uzyskuje ogromne dochody).

Przeszkadza mi to, że gdy ACTA wejdzie w życie, władza będzie mogła zamknąć dowolną stronę w sieci pod pretekstem ochrony praw autorskich. Jak to będzie wyglądało? "Ktoś" (np. ABW) zgłosi na przykład policji, że na stronie jakiejśtam.pl są dostępne materiały, do których autor witryny nie posiada praw autorskich albo nigdzie nie sprecyzował zasad na podstawie których te udostępnia. Policja sprawdza gdzie jest serwer strony, blokuje ją u dostawcy usług hostingowych a następnie odwiedza właściciela po to aby zarekwirować mu jego sprzęt - całość odbywa się bez gadania i wysłuchania drugiej strony. Policja nie sprawdzi czy ktoś faktycznie złamał prawo - zadziała tu domniemanie winy.

TRIPS nie stosuje zasady "domniemania winy" i nie jest też tak restrykcyjna jak ACTA (TRIPS nie zabrania produkowania zamienników, nie zakłada inwigilacji użytkownika tylko po to by sprawdzać go czy aby czegoś złego nie ściąga/udostępnia) a ponadto - skoro już od 2000 Polska przestrzega tej umowy to na cholerę nam ACTA? Obecnie właściciele praw autorskich mają cały wachlarz możliwości dochodzenia swoich praw i to całkiem skuteczny a w związku z tym omawiana przez nas ACTA i jej wejście w życie jest bez sensu.

Tak, dalej uważam, że ACTA jest zła. Nie chodzi już o zasadę domniemania winy ale o tak ważne kwestie jak inwigilacja użytkowników przez operatora (czyli krótko mówiąc mój ISP będzie "profilaktycznie" przeglądał co odbieram/wysyłam z mojego komputera) czy też brak możliwości produkowania zamienników - czyli nie kupię sobie do mojej drukarki tańszego w stosunku do oryginału o połowę tonera, nie załatwię sobie tańszego zderzaka do auta (nieoryginalnego) bo "zamienniki" będą łamać prawa autorskie ich producentów, ludzie chorzy nie kupią sobie tańszych leków (równie skutecznych) bo ktoś będzie trzymał łapę na jakimś tam związku chemicznym, którego nie będzie można "kopiować".

Inwigilacja i cenzura prewencyjna to cechy charakterystyczne dla państw i ustrojów totalitarnych a z tego co się orientuję, UE mieni się jako "twór" demokratyczny, tak samo z resztą Polska - również jest krajem demokratycznym, który w konstytucji ma zapisane, że wspomniane na początku "środki" są nielegalne i nie mają prawa bytu.
Ostatnio edytowano 16 lut 2012, 13:46 przez Ray0, łącznie edytowano 2 razy
Avatar użytkownika
Ray0
김정은
 
Posty: 717

Postprzez Ripcord » 16 lut 2012, 12:46

ja pierdole że też ludziom się chce jeszcze komentować to całe ścierwo :lol:
Ripcord
 
Posty: 3824

Postprzez Butch » 16 lut 2012, 14:48

fob napisał(a):
Ripcord napisał(a):
freesssbee napisał(a):Pirate Bay usunie torenty

http://teleinformatyka.pb.pl/2557158,57 ... ie-torenty



usunie torrenty ale zostaną magnet linki więc nadal będzie można ściągać.

https://thepiratebay.se/torrent/7016365

1.5 millions of torrents 90 MB zipped

:twisted:

jak korzystać z magnet linków?
jest dla nich jakiś klient?
Butch
 
Posty: 1101
z dupy jeżajeżozwierza

Postprzez kzk » 16 lut 2012, 14:52

utorrent normalnie obluguje. po prostu klikasz w link.
kzk
 
Posty: 1561

Postprzez leniuch » 16 lut 2012, 18:08

Ray0 napisał(a):@Leniuch:

ACTA podlega pod Konwencje wiedeńską, polecam zapoznać się z punktem 27 tejże umowy:

Kod: Zaznacz cały
"Prawo wewnętrzne a przestrzeganie traktatów. Strona nie może powoływać się na postanowienia swojego prawa wewnętrznego dla usprawiedliwienia nie wykonywania przez nią traktatu. Reguła ta nie narusza w niczym artykułu 46."



Będę odpowiadał częściami, bo chciałbym odpowiedzieć na wszystko a to zajmie trochę czasu;

Polecam uważnie czytać konwencję, bo przepis który cytujesz dotyczy sytuacji w której zostałoby już ustalone, że konwencja wiedeńska stosuje się do ACTA . Żeby ustalić czy konwencja ma zastosowanie do ACTA trzeba najpierw sięgnąć do cytowanego przeze mnie art. 1 tej konwencji, który stanowi że konwencję stosuje się do umów międzynarodowych zawieranych między państwami.
Wracam do pracy, ale ogólnie większość Twoich wypowiedzi jest właśnie tego typu - mieszasz. Reszta odpowiedzi później.
leniuch
 
Posty: 398

Postprzez Banciur » 16 lut 2012, 20:11

leniuch skoro praniczym okiem wgryzasz sie w tresc skoro ta umowa nic nie zmienia to po co byla negocjowana ?
Banciur
moderator
 
Posty: 1715
zewszad

Postprzez leniuch » 16 lut 2012, 21:39

@Bancuiur

http://d.polskatimes.pl/k/r/13/f1/f8/4f ... 3fc5_z.pdf

str. 2, pkt. 2:

"Mimo iż ACTA nie zmieni dorobku prawnego UE, ponieważ prawodawstwo UE jest
znacznie bardziej zaawansowane niż bieżące standardy międzynarodowe –
wprowadzi jednak nową międzynarodową normę, w oparciu o porozumienie TRIPS
Światowej Organizacji Handlu (przyjęte w 1994 r.). Umowa ta będzie zatem
korzystna dla unijnych eksportujących posiadaczy praw, działających na światowym
rynku i spotykających się obecnie za granicą z nieustannym i rozpowszechnionym
naruszaniem swoich praw autorskich, praw związanych ze znakami towarowymi,
patentami, projektami i oznaczeniami geograficznymi."
leniuch
 
Posty: 398

Postprzez leniuch » 16 lut 2012, 22:21

Ray0 napisał(a): @Leniuch:

Jeśli zaś chodzi o interpretację tajnych zapisów - jakim cudem mogę się do tego odnieść skoro nie mam do tego dostępu? Nie odpowiem Ci na drugą część Twojego pytania bo najzwyczajniej w świecie nie widziałem tych tajnych zapisów i nie wiem czy podług ich da się "wyinterpretować" z nich coś "parszywego".


Prosiłem o podanie potencjalnego, abstrakcyjnego przykładu, w którym wskazujesz co byłoby gdyby istniały wredne uzgodnienia (wymyślasz jakieś). Przecież z jakiś powodów obawiasz się że coś tam jest niewłaściwego. Podaj przykład (niezależnie od tego czy takie uzgodnienia rzeczywiście istnieją)).

Ray0 napisał(a):Już teraz, jak na dłoni widać, że niektóre zapisy ACTA są niezgodne z konstytucją RP a także prawem UE co ostatnio (jakoś w styczniu) potwierdził ETS a jednak nikt z rządu (np. premier) nie robi nic w kierunku by na podstawie tychże zaprzestać "uczestnictwa" w tej umowie.


ETS nie mógł się wypowiadać w sprawie ACTA, bowiem ta umowa nie weszła jeszcze w życie. Proponuję poczytać o kompetencjach ETS zanim coś napiszesz.
Co do niezgodności ACTA z Konstytucją: zobacz co ma prezes Trybunału Konstytucyjnego (to ten trybunał od badania zgodności przepisów z konstytucją) do powiedzenia:
http://wyborcza.pl/1,75478,11081855,Pre ... autom.html


Ray0 napisał(a):W kwestii "domniemania winy" - wiem, że już teraz nasze prawo (a nie europejskie czy inne) zezwala władzy np. na tymczasowy areszt (stosuje się go głównie w przypadku groźnych przestępców i w zasadzie tylko wtedy gdy istnieje ryzyko, że podejrzany będzie mataczył, próbował wpływać na świadka lub będzie chciał uciec) - nasze prawo nie zezwala jednak aresztować kogoś (i zabierać jego sprzętu) tylko i wyłącznie dlatego, że istnieje "podejrzenie", że łamie on prawa autorskie (no, chyba że ktoś z tego procederu uzyskuje ogromne dochody).


W którym miejscu ACTA mowa jest o aresztowaniu podejrzanego?
Polskie prawo dopuszcza aresztowanie podejrzanego o łamanie praw autorskich. Co więcej sam o tym piszesz. Nie boisz się, że prokuratora/sąd wykorzysta to w niecnych celach i pod byle pretekstem nastąpią aresztowania osób podejrzanych o naruszanie praw autorskich? Coś jesteś mocno niekonsekwentny...
Nota bene: autentycznym językiem ACTA nie jest język polski (nie jest rozstrzygający przy interpretacji), więc użyte słowo "konfiskata" jest błędne - powinno być zajęcie (a więc tymczasowe zatrzymanie) ;) W ogóle polecam czytanie ACTA np. w j. angielskim, który jest autentyczny.



Ray0 napisał(a):Przeszkadza mi to, że gdy ACTA wejdzie w życie, władza będzie mogła zamknąć dowolną stronę w sieci pod pretekstem ochrony praw autorskich. Jak to będzie wyglądało? "Ktoś" (np. ABW) zgłosi na przykład policji, że na stronie jakiejśtam.pl są dostępne materiały, do których autor witryny nie posiada praw autorskich albo nigdzie nie sprecyzował zasad na podstawie których te udostępnia. Policja sprawdza gdzie jest serwer strony, blokuje ją u dostawcy usług hostingowych a następnie odwiedza właściciela po to aby zarekwirować mu jego sprzęt - całość odbywa się bez gadania i wysłuchania drugiej strony. Policja nie sprawdzi czy ktoś faktycznie złamał prawo - zadziała tu domniemanie winy.


Nie. Gdy ACTA wejdzie w życie, to trzeba będzie dopiero wprowadzić przepisy implementujące ACTA (choć z ust prawników nie słyszałem, aby w procesie karnym miały nastąpić jakieś zmiany).
Po drugie nie wystarczy, że ktoś coś powie i policja już działa. Ten ktoś musi to uzasadnić (co oczywiście nie powinno być trudne przy obecnym olewaniu prawa autorskiego, ale to już ryzyko tych którzy to prawo łamią).
Jeżeli jest podejrzenie popełnienia przestępstwa to policja już teraz powinna zadziałać, tak jak opisałeś. Przecież to chyba normalne, że jeśli jest podejrzenie przestępstwa to trzeba przeszukać mieszkanie i zdobyć dowody zanim ktoś je usunie. Bo niby kiedy ma policja zbierać dowody - po wysłuchaniu strony, która zdąży usunąć dowody?
Może w weekend to rozwinę. Na resztę odpiszę w weekend.
leniuch
 
Posty: 398

Postprzez leniuch » 19 lut 2012, 04:19

Ray0 napisał(a):@Leniuch:



TRIPS nie stosuje zasady "domniemania winy" i nie jest też tak restrykcyjna jak ACTA (TRIPS nie zabrania produkowania zamienników, nie zakłada inwigilacji użytkownika tylko po to by sprawdzać go czy aby czegoś złego nie ściąga/udostępnia) a ponadto - skoro już od 2000 Polska przestrzega tej umowy to na cholerę nam ACTA? Obecnie właściciele praw autorskich mają cały wachlarz możliwości dochodzenia swoich praw i to całkiem skuteczny a w związku z tym omawiana przez nas ACTA i jej wejście w życie jest bez sensu.


A z którego przepisu wynika zakaz produkowania zamienników?
Który przepis zakłąda inwigilację użytkownika?
Co do powodów wprowadzenia ACTA - patrz odpowiedź jaką udzieliłem dla Banciura.

Ray0 napisał(a):Tak, dalej uważam, że ACTA jest zła. Nie chodzi już o zasadę domniemania winy ale o tak ważne kwestie jak inwigilacja użytkowników przez operatora (czyli krótko mówiąc mój ISP będzie "profilaktycznie" przeglądał co odbieram/wysyłam z mojego komputera) czy też brak możliwości produkowania zamienników - czyli nie kupię sobie do mojej drukarki tańszego w stosunku do oryginału o połowę tonera, nie załatwię sobie tańszego zderzaka do auta (nieoryginalnego) bo "zamienniki" będą łamać prawa autorskie ich producentów, ludzie chorzy nie kupią sobie tańszych leków (równie skutecznych) bo ktoś będzie trzymał łapę na jakimś tam związku chemicznym, którego nie będzie można "kopiować".


Ponownie pytam:
z którego przepisu wynika możliwość inwigilacji użytkowników? Z którego przepisu wynika brak możliwości produkowania zamienników?

Ray0 napisał(a):Inwigilacja i cenzura prewencyjna to cechy charakterystyczne dla państw i ustrojów totalitarnych a z tego co się orientuję, UE mieni się jako "twór" demokratyczny, tak samo z resztą Polska - również jest krajem demokratycznym, który w konstytucji ma zapisane, że wspomniane na początku "środki" są nielegalne i nie mają prawa bytu.


Z którego przepisu wynika możliwość inwigilacji i cenzura?
leniuch
 
Posty: 398

Postprzez blue print » 19 lut 2012, 10:27

leniuch, ze ci sie jeszcze chce... mi sie znudzilo po kilku dniach :lol:
blue print
 
Posty: 9001

Postprzez Ray0 » 19 lut 2012, 11:51

@Leniuch:

Nie można zmuszać dostawców internetu do zainstalowania systemu zapobiegającego nielegalnemu pobieraniu plików z internetu - orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Stanowiłoby to bowiem naruszenie Karty Praw Podstawowych UE. Orzeczenie dotyczy bezpośrednio jednej z regulacji, która wprowadza ACTA i zdaniem ekspertów praktycznie uniemożliwia wprowadzenie tego mechanizmu w państwach, które podpisały Kartę Praw Podstawowych. Jeśli uważasz, że jest inaczej podaj przykłady, źródła, itd.

Wszystkie umowy międzynarodowe, w tym i ACTA, podlegają bezwzględnie przepisom Konwencji Wiedeńskiej z roku 1969. Jeśli uważasz, że jest inaczej podaj przykłady, źródła, itd.

Jeśli zaś chodzi o "zamienniki" - według ACTA będą one określane mianem "podróbka" czyli produkty, które naruszają prawa autorskie właściciela. Prostym przykładem są leki generyczne - jeśli ACTA "przejdzie", wielkie koncerny farmaceutyczne mogą doprowadzić do zaprzestania produkcji tańszych odpowiedników ich wyrobów. Z treści art. 23 porozumienia można wnioskować, że sprzedaż każdego zamiennika, który nie pochodzi od oryginalnego producenta jest naruszeniem praw właściciela oryginalnego wyrobu.

Co do inwigilacji: ACTA może prowadzić do monitorowania i rejestrowania działań użytkowników w sieci (mimo braku uzasadnionych podejrzeń co do niezgodności ich zachowań z prawem), choć stoi to w sprzeczności z obowiązującym prawem europejskim oraz wytycznymi Europejskiego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Porozumienie nie narzuca tego w sposób bezpośredni, jednak takie praktyki może wymuszać art. 9 ust. 1 ACTA mówiący o sposobie naliczania odszkodowań oraz art. 23 i 27 ACTA przewidujące odpowiedzialność karną pośredników i dostawców internetu - jako podmiotów osiągających pośrednie korzyści z naruszenia prawa własności intelektualnej - za podżeganie lub pomocnictwo. Jeśli uważasz, że jest inaczej podaj przykłady, źródła, itd.

Zgodnie z art. 12 porozumienia, sąd powinien mieć prawo zastosowania, bez wysłuchania drugiej strony, "szybkich i skutecznych środków tymczasowych" w celu uniemożliwienia naruszeń, jeśli istnieje ryzyko powstania szkody nie do naprawienia. Można więc sobie wyobrazić sytuację, w której blog, na którym dochodzi do naruszenia praw autorskich, jest zamykany przed poinformowaniem o tym jego właściciela. Jeśli uważasz, że jest inaczej podaj przykłady, źródła, itd.

Pojęcie domniemania niewinności dotyczy oskarżonego w postępowaniu karnym. Artykuł 11 dotyczy natomiast postępowań w sprawach cywilnych, w których obowiązuje zasada, że ciężar dowodu spoczywa na tym, kto wysuwa jakieś twierdzenie. Wspomniany artykuł ACTA mówi o tym, że sąd może zobowiązać domniemanego sprawcę naruszenia (pozwanego) do ujawnienia informacji np. o osobach zaangażowanych w produkcję towarów naruszających prawo własności intelektualnej.

Przepis ten może prowadzić do przerzucenia ciężaru dowodu na osobę, której zarzucono naruszenie. Wystarczy, by posiadacz praw złożył "uzasadniony wniosek", a pozwany będzie musiał ujawnić wszystko, co wie w danej sprawie. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami kodeksu postępowania cywilnego sąd może zobowiązać stronę do przedstawienia dowodów, które znajdują się w jej posiadaniu. Ogólny charakter przepisu ACTA powoduje, że ciężko przewidzieć, w jaki sposób sądy będą go interpretować i jak całość będzie działała w praktyce co jest oczywiście bardzo niebezpieczne. Jeśli uważasz, że jest inaczej podaj przykłady, źródła, itd.

Piszesz, że jeśli ACTA wejdzie w życie, to trzeba będzie tworzyć przepisy, które ją zaimplementują - nieprawda! Jeśli dojdzie do ratyfikowania ACTA, niepotrzebne będą dodatkowe regulacje - ACTA zacznie bezpośrednio obowiązywać! Mało tego! Normy prawne wynikające z umowy ratyfikowanej w drodze ustawy (takiej jak ACTA) mają pierwszeństwo względem prawa krajowego! Czy nie widzisz w tym żadnego zagrożenia? Skąd w ogóle pomysł z dostosowywaniem prawa - na jakiej podstawie tak twierdzisz, o jakie przepisy opierasz swoją teorię - ty męczyłeś mnie żebym podawał odpowiednie zapisy więc teraz ty pokaż coś "namacalnego" co niejako potwierdzi Twoje wywody.

Na koniec abstrakcyjny przykład, o który prosiłeś. Na moim blogu znajdują się "photoshopy" - do policji/innego organu zgłasza się osoba, która pokazuje/udowadnia, że na jednym z nich znajduje się fragment jego zdjęcia/pracy (przy tworzeniu "fotoszopów" korzysta się z wielu materiałów), która chroniona jest prawem autorskim - na podstawie tego zawiadomienia mój blog zostanie zamknięty, możliwe że zadziała tzw. "freeze effect", mój sprzęt zostanie zarekwirowany aż do momentu wyjaśnienia. Inny, równie abstrakcyjny przykład - mój blog wykorzystuje pewne skrypty - załóżmy, że napisałem sobie moduł wordpressa, którego zasada działania jest taka sama jak jakiś tam płatny skrypt - powiedzmy, że autor tego płatnego oprogramowania to zauważa i podnosi larum, że stworzyłem zamiennik dla jego pracy (zasada działania jest taka sama jak płatnego oprogramowania) - dalej dzieje się tak samo jak w przypadku "fotoszopów". Jeśli uważasz, że jest inaczej podaj przykłady, źródła, itd.

ACTA jest przepisem durnym, ograniczającym podstawowe prawa człowieka, skonstruowanym w sposób charakterystyczny dla państw totalitarnych - jeśli uważasz, że jest inaczej to udowodnij mi i innym, że szpiegowanie wszystkich obywateli jest normalne, że zakazywanie produkcji zamienników jest ok oraz, że faworyzowanie jednej grupy (w tym przypadku koncernów) jest fair.
Avatar użytkownika
Ray0
김정은
 
Posty: 717

Postprzez leniuch » 20 lut 2012, 23:24

blue print napisał(a):leniuch, ze ci sie jeszcze chce... mi sie znudzilo po kilku dniach :lol:


po prostu pokazuję jaka jest wiedza części osób, które są przeciwko ACTA
leniuch
 
Posty: 398

Postprzez leniuch » 20 lut 2012, 23:33

Ray0 napisał(a):@Leniuch:

Nie można zmuszać dostawców internetu do zainstalowania systemu zapobiegającego nielegalnemu pobieraniu plików z internetu - orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Stanowiłoby to bowiem naruszenie Karty Praw Podstawowych UE. Orzeczenie dotyczy bezpośrednio jednej z regulacji, która wprowadza ACTA i zdaniem ekspertów praktycznie uniemożliwia wprowadzenie tego mechanizmu w państwach, które podpisały Kartę Praw Podstawowych. Jeśli uważasz, że jest inaczej podaj przykłady, źródła, itd.


Chyba zwariowałeś. To Ty podaj sygnaturę akt oraz fragment orzeczenia, w którym ETS odnosi się do ACTA w opisanym przez Ciebie zakresie (nota bene - jeżeli to jest wyrok o którym myślę, to oczywiście nie odnosi się do ACTA, tylko taka jest wiedza pismaków, no ale śmiało, spróbuj mnie przekonać, że jest inaczej).

Ray0 napisał(a):Wszystkie umowy międzynarodowe, w tym i ACTA, podlegają bezwzględnie przepisom Konwencji Wiedeńskiej z roku 1969. Jeśli uważasz, że jest inaczej podaj przykłady, źródła, itd.


Przede wszystkim nigdzie nie pisałem że ACTA na pewno nie podlega pod konwencję wiedeńską. Po drugie podałem art. 1, z któego może wynikać, że ACTA nie podlega ACTA - czytałeś go w ogóle? Natomiast, ponownie, Ty nie podałeś skąd wynika, że ACTA podlega pod tą konwencję - podaj podstawę prawną.

Dlaczego podajesz tezy bez ich uzasadnienia a mnie każesz udowadniać że jest inaczej? Czyżby Twoje twierdzenia były objęte domniemaniem prawdziwości?


dzisiaj nie mam czasu - na resztę odpowiem na dniach
leniuch
 
Posty: 398

Postprzez marvelon » 21 lut 2012, 00:11

pamiętam jak leniuch grał brejki na weselu u mnie na wsi i dotarł nad ranem na chate z flachą w prawej ręce. w lewej dzierżył plastykowy lanczbox z sałatką. piękny widok. mi-ka go kocem przykrywała, a moją mamę zagadał na śmierć. potem się nakurwił w autokarze do kapitolu ciepłą wódą, a ja przez mikrofon pana kierwocy powiedziałem 'następna stacja mordor' za co dostałem zjebe. :lol:

andżej - więcej pij mniej prawnikuj! :*
Avatar użytkownika
marvelon
rip
 
Posty: 9934
Rozbłysk Neptuna

Postprzez junkiepunkey » 21 lut 2012, 17:22

skąd się teraz ściąga torrenty ?
Obrazek
Avatar użytkownika
junkiepunkey
 
Posty: 4909
W imię zasad.

Postprzez junkiepunkey » 21 lut 2012, 21:02

za chajs ??? to się kłóci z moim neoliberalnym, wolnorynkowym stylem bycia
Obrazek
Avatar użytkownika
junkiepunkey
 
Posty: 4909
W imię zasad.

Postprzez cypo » 21 lut 2012, 21:22

isohunt.com
cypo
 
Posty: 621

Postprzez Ray0 » 22 lut 2012, 01:32

RPO o ACTA

@Leniuch:

Opinia ETS o systemie "filtrowania" danych, który miałby dzialać u każdego ISP:

Court of Justice of the European Union, PRESS RELEASE No 126/11:

Kod: Zaznacz cały
The European Court of Justice has issued a crucial ruling on Internet freedoms, concluding that national courts are not permitted to order ISPs to block file sharing activities. The court stated that "the filtering system would also be liable to infringe the fundamental rights of its customers, namely their right to protection of their personal data and their right to receive or impart information, which are rights safeguarded by the Charter of Fundamental Rights of the EU."


Jeśli zaś chodzi o drugą część:

Kod: Zaznacz cały
Article 27 of the Vienna Convention says that all international treaties take precedence over any internal laws. The secret parts of ACTA will take precedence over any national laws.


Kod: Zaznacz cały
Just like any other international agreement ACTA must be interpreted according to the Vienna Convention of 1969 (Article 32)


Kod: Zaznacz cały
Article 27 of the Vienna Convention says that all international treaties take precedence over any internal laws.


Kod: Zaznacz cały
EU Commission P‑9179/2010:
The Anti-Counterfeiting Trade Agreement (ACTA) is a binding international agreement on all its parties, as defined and subject to the rules of the Vienna Convention on the Law of Treaties (1969)


Czyli krótko mówiąc - ACTA podlega pod KW (dowód: opinia komisji P‑9179). Problem w tej kwestii występuje tylko w przypadku USA, które nie podpisało tej umowy. Wychodzi na to, że jednak nie zwariowałem a ty najzwyczajniej w świecie nie masz pełnej wiedzy o tej umowie, zasłaniasz się tzw. "prawniczym bełkotem" i ani razu nie odniosłeś się do moich argumentów zbywając je w/w.
Avatar użytkownika
Ray0
김정은
 
Posty: 717

Postprzez kzk » 22 lut 2012, 14:14

junkiepunkey napisał(a):skąd się teraz ściąga torrenty ?


torrentz.com
kzk
 
Posty: 1561

Postprzez leniuch » 22 lut 2012, 22:18

marvelon napisał(a):pamiętam jak leniuch grał brejki na weselu u mnie na wsi i dotarł nad ranem na chate z flachą w prawej ręce. w lewej dzierżył plastykowy lanczbox z sałatką. piękny widok. mi-ka go kocem przykrywała, a moją mamę zagadał na śmierć. potem się nakurwił w autokarze do kapitolu ciepłą wódą, a ja przez mikrofon pana kierwocy powiedziałem 'następna stacja mordor' za co dostałem zjebe. :lol:

andżej - więcej pij mniej prawnikuj! :*


łezka się kręci :oops:

a poza tym nie rozmawiam z Tobą bo w ogóle nie oddzwaniasz :P
leniuch
 
Posty: 398

Postprzez leniuch » 22 lut 2012, 22:39

Odpowiedzi podkreślone i pogrubione - może w jakoś w weekend będę miał czas na resztę


Ray0 napisał(a):
@Leniuch:

Opinia ETS o systemie "filtrowania" danych, który miałby dzialać u każdego ISP:

Court of Justice of the European Union, PRESS RELEASE No 126/11:

Kod: Zaznacz cały
The European Court of Justice has issued a crucial ruling on Internet freedoms, concluding that national courts are not permitted to order ISPs to block file sharing activities. The court stated that "the filtering system would also be liable to infringe the fundamental rights of its customers, namely their right to protection of their personal data and their right to receive or impart information, which are rights safeguarded by the Charter of Fundamental Rights of the EU."



To nie jest opinia ETS tylko jest to ogłoszenie prasowe, że ETS wydał wyrok w sprawie zacytowanej przez Ciebie. Nie ma tam ani słowa o tym, że wyrok dotyczy ACTA.
Poza tym - podaj przepis ACTA, z którego ma wynikać, że będą zakładane system filtrowania, o których mowa w orzeczeniu ETS.



Jeśli zaś chodzi o drugą część:

Kod: Zaznacz cały
Article 27 of the Vienna Convention says that all international treaties take precedence over any internal laws. The secret parts of ACTA will take precedence over any national laws.


Kod: Zaznacz cały
Just like any other international agreement ACTA must be interpreted according to the Vienna Convention of 1969 (Article 32)


Kod: Zaznacz cały
Article 27 of the Vienna Convention says that all international treaties take precedence over any internal laws.


Kod: Zaznacz cały
EU Commission P‑9179/2010:
The Anti-Counterfeiting Trade Agreement (ACTA) is a binding international agreement on all its parties, as defined and subject to the rules of the Vienna Convention on the Law of Treaties (1969)


Czyli krótko mówiąc - ACTA podlega pod KW (dowód: opinia komisji P‑9179). Problem w tej kwestii występuje tylko w przypadku USA, które nie podpisało tej umowy. Wychodzi na to, że jednak nie zwariowałem a ty najzwyczajniej w świecie nie masz pełnej wiedzy o tej umowie, zasłaniasz się tzw. "prawniczym bełkotem" i ani razu nie odniosłeś się do moich argumentów zbywając je w/w.


Podkreślam jeszcze raz - nigdzie nie napisałem że ACTA nie podlega pod konwencję wiedeńską, a jedynie że kwestia ta wymaga wyjaśnienia - po raz kolejny pomijasz lub przeinaczasz moje wypowiedzi.

Po drugie w zacytowanej przez Ciebie opinii nie ma w ogóle mowy o art. 27, a cytujesz tak, jakby takie odwołanie miało się tam znaleźć. Podkreślam raz jeszcze - art. 27 nie decyduje o tym czy konwencja ma zastosowanie do ACTA czy też nie. Zapytaj się dowolnego radcy prawnego.

Wymień choć jeden Twój argument który zbyłem - czekam.
Natomiast Ty wielokrotnie pomijasz moje wypowiedzi, w których wskazałem na kompletny brak u Ciebie podstawowej wiedzy z zakresu prawa.

Do tej pory nie otrzymałem najważniejszej dla mnie odpowiedzi: jak to jest, że tymczasowe aresztowanie, środki tymczasowe w ramach postępowania zabezpieczającego, nie przeszkadzają Ci, a przeszkadza Ci akurat ACTA. Czy nie widzisz tutaj niekonsekwencji? Odpowiesz w końcu?


leniuch
 
Posty: 398

Postprzez leniuch » 22 lut 2012, 23:30

Ray0 napisał(a):@Leniuch:



Jeśli zaś chodzi o "zamienniki" - według ACTA będą one określane mianem "podróbka" czyli produkty, które naruszają prawa autorskie właściciela. Prostym przykładem są leki generyczne - jeśli ACTA "przejdzie", wielkie koncerny farmaceutyczne mogą doprowadzić do zaprzestania produkcji tańszych odpowiedników ich wyrobów. Z treści art. 23 porozumienia można wnioskować, że sprzedaż każdego zamiennika, który nie pochodzi od oryginalnego producenta jest naruszeniem praw właściciela oryginalnego wyrobu.



A jeszcze na jedno odpowiem dzisiaj:

produkcja leków generycznych nie ma nic wspólnego z prawami autorskimi. W przypadku produkcji leków mamy do czynienia z prawem własności przemysłowej (polecam przeczytanie tej ustawy). Pojęcie podróbki odnosi się w art. 23 do znaku towarowego. Pewnie tego nie wiesz, ale znak towarowy nie ma nic wspólnego z produkcją leku generycznego. W art. 23, w odniesieniu do towarów oznaczonych podrobionym znakiem towarowym, chodzi wyłącznie o to, że nie mogę (bez odpowienidej zgody) sprzedawać towarów, np. leków generycznych, używając nazwy innej firmy czy innego oznaczenia wskazującego, że leki generyczne pochodzą od tej innej firmy. Jeżeli mam zatem swoją firmę i na leku generycznym będzie nazwa mojej firmy to art. 23 ACTA mam w nosie.

Dodatkowo. zgodnie z art. 305 prawa własności przemysłowej:
"Art. 305. 1. Kto, w celu wprowadzenia do obrotu, oznacza towary podrobionym znakiem towarowym, zarejestrowanym znakiem towarowym, którego nie ma prawa używać lub dokonuje obrotu towarami oznaczonymi takimi znakami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca przestępstwa określonego w ust. 1 podlega grzywnie.
3. Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełnienia przestępstwa określonego w ust. 1 stałe źródło dochodu albo dopuszcza się tego przestępstwa w stosunku do towaru o znacznej wartości, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5."

Innymi słowy, w Polsce już jest odpowiednik art. 23 ACTA w zakresie, o którym rozmawiamy :wulkan:

A może się mylę? Czy Ty kiedykolwiek przyznasz się do błędu, czy tak jak rasowy polityk (których zdajesz się nie znosić), będziesz pomijał wszystkie niewygodne fragmenty wypowiedzi i jeszcze starał się przypisać mi słowa, których nigdy nie napisałem...
leniuch
 
Posty: 398

Postprzez marvelon » 23 lut 2012, 09:59

leniuch napisał(a):
marvelon napisał(a):pamiętam jak leniuch grał brejki na weselu u mnie na wsi i dotarł nad ranem na chate z flachą w prawej ręce. w lewej dzierżył plastykowy lanczbox z sałatką. piękny widok. mi-ka go kocem przykrywała, a moją mamę zagadał na śmierć. potem się nakurwił w autokarze do kapitolu ciepłą wódą, a ja przez mikrofon pana kierwocy powiedziałem 'następna stacja mordor' za co dostałem zjebe. :lol:

andżej - więcej pij mniej prawnikuj! :*


łezka się kręci :oops:

a poza tym nie rozmawiam z Tobą bo w ogóle nie oddzwaniasz :P
gdyż mam zupełnie inny numer :(
pm
Avatar użytkownika
marvelon
rip
 
Posty: 9934
Rozbłysk Neptuna

Postprzez MySzA » 23 lut 2012, 11:33

marvelon napisał(a):pamiętam jak leniuch grał brejki na weselu u mnie na wsi i dotarł nad ranem na chate z flachą w prawej ręce. w lewej dzierżył plastykowy lanczbox z sałatką. piękny widok. mi-ka go kocem przykrywała, a moją mamę zagadał na śmierć. potem się nakurwił w autokarze do kapitolu ciepłą wódą, a ja przez mikrofon pana kierwocy powiedziałem 'następna stacja mordor' za co dostałem zjebe. :lol:

andżej - więcej pij mniej prawnikuj! :*




:heart: :lol:
MySzA
 
Posty: 5911
<:3 )~

Postprzez Averno » 23 lut 2012, 20:19

Acta to porozumienie rzadow z korporacjami.
Dlaczego Gdy przygotowywano ACTa, nie bylo przy tym ekspertow niezaleznych, organizacji, ACTA przygotowywal departament USA, zwiekszono szybkosc po wikileaks, a wiecx "Welki brat" wkorwiony na internet, trzeba inwigilowac jeszcze bardziej i zmusic swoja dziwke UE zeby robila to samo.
Podczas przygotowania ACTa, byli przedstawiciele koncernow Sony, Warner i innyego kurestwa.
Uwaga nie bylo ani Swiatowej Organizacji Wlasnosci Intelektualnej ani Swiatowej Organizacji Handlu :wulkan:
ACTA sluzy niczemu innemu, jak kontroli kolejnej platformy spolecznej.
Niestety jest wielu spoleczniakow ( w polsce glownie wyborcy po), ktorzy popieraja takie gowno, zalosne.
Wiecej napisze pozniej.
Averno
 
Posty: 46

Postprzez leniuch » 25 lut 2012, 19:39

Moje komentarze podkreślone i pogrubione.




Ray0 napisał(a):Co do inwigilacji: ACTA może prowadzić do monitorowania i rejestrowania działań użytkowników w sieci (mimo braku uzasadnionych podejrzeń co do niezgodności ich zachowań z prawem), choć stoi to w sprzeczności z obowiązującym prawem europejskim oraz wytycznymi Europejskiego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Porozumienie nie narzuca tego w sposób bezpośredni, jednak takie praktyki może wymuszać art. 9 ust. 1 ACTA mówiący o sposobie naliczania odszkodowań oraz art. 23 i 27 ACTA przewidujące odpowiedzialność karną pośredników i dostawców internetu - jako podmiotów osiągających pośrednie korzyści z naruszenia prawa własności intelektualnej - za podżeganie lub pomocnictwo. Jeśli uważasz, że jest inaczej podaj przykłady, źródła, itd.

Pomijając wszystkie nieścisłości: żaden artykuł ACTA nie będzie mógł być interpretowany w w ten sposób, że Państwa Członkowskie będą mogły wprowadzić obowiązek monitorowania, albowiem byłoby to sprzeczne z powołanym przez Ciebie orzeczeniem ETS.



Zgodnie z art. 12 porozumienia, sąd powinien mieć prawo zastosowania, bez wysłuchania drugiej strony, "szybkich i skutecznych środków tymczasowych" w celu uniemożliwienia naruszeń, jeśli istnieje ryzyko powstania szkody nie do naprawienia. Można więc sobie wyobrazić sytuację, w której blog, na którym dochodzi do naruszenia praw autorskich, jest zamykany przed poinformowaniem o tym jego właściciela. Jeśli uważasz, że jest inaczej podaj przykłady, źródła, itd.


Na poprzedniej stronie podałem przykład, że taki zapis obowiązuje od ponad 10 lat w porozumieniu TRIPS, więc nawet jeżeli nastąpiłaby sytuacja, o której piszesz, to nie jest nam do tego potrzebne ACTA, ale wystarczy TRIPS. Poza tym jeżeli to autor blogu naruszył prawa autorskie, to ja nie widzę problemu i moim zdaniem już teraz można zastosować takie środki (postępowanie zabezpieczające w kpc:
Art. 755. § 1. Jeżeli przedmiotem zabezpieczenia nie jest roszczenie pieniężne, sąd udziela zabezpieczenia w taki sposób, jaki stosownie do okoliczności uzna za odpowiedni,(...)



Pojęcie domniemania niewinności dotyczy oskarżonego w postępowaniu karnym. Artykuł 11 dotyczy natomiast postępowań w sprawach cywilnych, w których obowiązuje zasada, że ciężar dowodu spoczywa na tym, kto wysuwa jakieś twierdzenie. Wspomniany artykuł ACTA mówi o tym, że sąd może zobowiązać domniemanego sprawcę naruszenia (pozwanego) do ujawnienia informacji np. o osobach zaangażowanych w produkcję towarów naruszających prawo własności intelektualnej.

Przepis ten może prowadzić do przerzucenia ciężaru dowodu na osobę, której zarzucono naruszenie. Wystarczy, by posiadacz praw złożył "uzasadniony wniosek", a pozwany będzie musiał ujawnić wszystko, co wie w danej sprawie. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami kodeksu postępowania cywilnego sąd może zobowiązać stronę do przedstawienia dowodów, które znajdują się w jej posiadaniu. Ogólny charakter przepisu ACTA powoduje, że ciężko przewidzieć, w jaki sposób sądy będą go interpretować i jak całość będzie działała w praktyce co jest oczywiście bardzo niebezpieczne. Jeśli uważasz, że jest inaczej podaj przykłady, źródła, itd.


Obecnie już obowiązują takie przepisy, co więcej sąd może nakazać obecnie innym podmiotom niż pozwany ujawnienie informacji: art. 80 prawa autorskiego:
Art. 80. (8) 1. Sąd właściwy do rozpoznania spraw o naruszenie autorskich praw majątkowych miejsca, w którym sprawca wykonuje działalność lub w którym znajduje się jego majątek, także przed wytoczeniem powództwa rozpoznaje, nie później niż w terminie 3 dni od dnia złożenia w sądzie, wniosek mającego w tym interes prawny:
1) o zabezpieczenie dowodów oraz o zabezpieczenie związanych z nimi roszczeń;
2) o zobowiązanie naruszającego autorskie prawa majątkowe do udzielenia informacji i udostępnienia określonej przez sąd dokumentacji mającej znaczenie dla roszczeń, o których mowa w art. 79 ust. 1;
3) o zobowiązanie innej niż naruszający osoby do udzielenia informacji, które mają znaczenie dla roszczeń, określonych w art. 79 ust. 1, o pochodzeniu, sieciach dystrybucji, ilości i cenie towarów lub usług naruszających autorskie prawa majątkowe, jeżeli:
a) stwierdzono, że posiada ona towary naruszające autorskie prawa majątkowe, lub
b) stwierdzono, że korzysta ona z usług naruszających autorskie prawa majątkowe, lub
c) stwierdzono, że świadczy ona usługi wykorzystywane w działaniach naruszających autorskie prawa majątkowe, lub
d) została przez osobę określoną w lit. a, b lub c wskazana jako uczestnicząca w produkcji, wytwarzaniu lub dystrybucji towarów lub świadczeniu usług naruszających autorskie prawa majątkowe,
a powyższe działania mają na celu uzyskanie bezpośrednio lub pośrednio zysku lub innej korzyści ekonomicznej, przy czym nie obejmuje to działań konsumentów będących w dobrej wierze.
2. Sąd, dopuszczając dowód lub rozpoznając wnioski, o których mowa w ust. 1, zapewnia zachowanie tajemnicy przedsiębiorcy i innych tajemnic ustawowo chronionych.
3. Od obowiązku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, może uchylić się ten, kto według przepisów Kodeksu postępowania cywilnego mógłby jako świadek odmówić zeznań lub odpowiedzi na zadane mu pytanie.
4. W uzasadnionych przypadkach sąd może uzależnić wydanie postanowienia o zabezpieczeniu dowodów, o których mowa w ust. 1 pkt 1, od złożenia kaucji.
5. Zażalenia na postanowienia sądu w sprawach, o których mowa w ust. 1, sąd rozpoznaje w terminie 7 dni.
6. Do zabezpieczenia dowodów stosuje się odpowiednio art. 733, art. 742 i art. 744-746 Kodeksu postępowania cywilnego.

A zatem ACTA nic tutaj nie zmieni




Piszesz, że jeśli ACTA wejdzie w życie, to trzeba będzie tworzyć przepisy, które ją zaimplementują - nieprawda! Jeśli dojdzie do ratyfikowania ACTA, niepotrzebne będą dodatkowe regulacje - ACTA zacznie bezpośrednio obowiązywać! Mało tego! Normy prawne wynikające z umowy ratyfikowanej w drodze ustawy (takiej jak ACTA) mają pierwszeństwo względem prawa krajowego! Czy nie widzisz w tym żadnego zagrożenia? Skąd w ogóle pomysł z dostosowywaniem prawa - na jakiej podstawie tak twierdzisz, o jakie przepisy opierasz swoją teorię - ty męczyłeś mnie żebym podawał odpowiednie zapisy więc teraz ty pokaż coś "namacalnego" co niejako potwierdzi Twoje wywody.

Przede wszystkim ACTA nie może być niezgodna z Konstytucją: art. 8 ust. 1 Konstytucji:
Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej.

Z tych względów tak ważne jest cytowane przeze mnie wcześniej stanowisko Prezesa Trybunału Konstytucyjnego (czyli prezesa organu orzekającego o zgodności z konstytucją), który uważa że ACTA jest ok
http://wyborcza.pl/1,75478,11081855,Pre ... autom.html
Po drugie, praktycznie każdy artykuł ACTA wymaga implementacji: np jeżeli ACTA mówi że PAństwo może wprowadzić jakiś przepis, to wiadomo, że dopóki tego nie zrobi to ACTA nie będzie działać. Po drugie znakomita większość przepisów wskazuje tylko ogólnie, że państwo coś zapewni. Zapewnić to znaczy wprowadzić odpowiednią regulację. To Ci wyjaśni chyba nawet każdy student prawa, który uczył się prawa międzynarodowego.






Na koniec abstrakcyjny przykład, o który prosiłeś. Na moim blogu znajdują się "photoshopy" - do policji/innego organu zgłasza się osoba, która pokazuje/udowadnia, że na jednym z nich znajduje się fragment jego zdjęcia/pracy (przy tworzeniu "fotoszopów" korzysta się z wielu materiałów), która chroniona jest prawem autorskim - na podstawie tego zawiadomienia mój blog zostanie zamknięty, możliwe że zadziała tzw. "freeze effect", mój sprzęt zostanie zarekwirowany aż do momentu wyjaśnienia. Inny, równie abstrakcyjny przykład - mój blog wykorzystuje pewne skrypty - załóżmy, że napisałem sobie moduł wordpressa, którego zasada działania jest taka sama jak jakiś tam płatny skrypt - powiedzmy, że autor tego płatnego oprogramowania to zauważa i podnosi larum, że stworzyłem zamiennik dla jego pracy (zasada działania jest taka sama jak płatnego oprogramowania) - dalej dzieje się tak samo jak w przypadku "fotoszopów". Jeśli uważasz, że jest inaczej podaj przykłady, źródła, itd.

ACTA w ogóle tego nie przesądza (ewentualnie podaj przepis), poza tym wg mnie już obecnie możliwe są działania na zasadzie prewencyjnej. W zakresie postępowania cywilnego przykład już podałem (art. 755 kpc, art. 80 prawa autorskiego). Jestem prawie pewien że na gruncie prawa karnego opisane przez Ciebie przypadki już teraz miałyby miejsce, ale to popytam się znajomych aplikantów adwokackich to Ci przedstawię to na przepisach.



ACTA jest przepisem durnym, ograniczającym podstawowe prawa człowieka, skonstruowanym w sposób charakterystyczny dla państw totalitarnych - jeśli uważasz, że jest inaczej to udowodnij mi i innym, że szpiegowanie wszystkich obywateli jest normalne, że zakazywanie produkcji zamienników jest ok oraz, że faworyzowanie jednej grupy (w tym przypadku koncernów) jest fair.

Tak jak już napisałem, ACTA nie będzie mogła być interpretowana (W UE) w sposób umożliwiający szpiegowanie, bowiem byłoby to sprzeczne z cytowanym przez Ciebie wyrokiem ETS. Tak jak wielokrotnie wskazywałem znakomita większość przepisów już w Polsce obowiązuje. Jak rozumiem obowiązują u nas przepisy właściwe dla Państwa totalitarnego? Jakoś nie zanotowałem tego totalitaryzmu na ulicach...
Z resztą, jak wiadomo ETS właśnie ma się wypowiedzieć co do ACTA, to zobaczymy czy te przepisy są takie straszne.



leniuch
 
Posty: 398

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Hydepark

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 31 gości

cron