Q&A Warsztat 5: Tom Encore (Kwiecieñ 2011)

Sprzęt i oprogramowanie, tajemnice warsztatu | Hardware & production

Q&A Warsztat 5: Tom Encore (Kwiecieñ 2011)

Postprzez r » 25 mar 2011, 14:53

Q&A Warsztat 5: Tom Encore
Zapraszam wszystkich na warsztat z Tomem Encore :dance: .
r
 

Postprzez dual » 25 mar 2011, 15:16

Witam witam!
Bardzo elo rucop, że jednak ogarnąłeś! :dnb:
Lecimy:

1. Na jakim DAW-ie pracujesz?
2. Ulubione wtyczki instrumentowe/efektowe?
3. Prócz komputera używasz jakiegoś hardware?
4. Ile czasu wkładasz w swoje produkcje? Od pomysłu do końcowego, zadowalającego efektu?
5. Końcowy master zlecasz komuś czy samodzielnie wykonujesz?
6. Już tradycyjnie w Q&A- może jakiś screen projektu? :wink:
7. Z których swoich kawałków jesteś najbardziej zadowolony?
8. Gdzie można znaleźć Twoje najświeższe preview/produkcje?
9. Napora się odzywał? Ten od Audioriver? :DObrazek

Pozdro! :dnb:
WSPARCIE DLA CHROME'a NAAAAAAŁ!!!!!!! A, już jest, dzięki.
Avatar użytkownika
dual
 
Posty: 1575
Kapsztad

Postprzez Zvier » 25 mar 2011, 15:47

10. Czy Ty w ogóle odbierasz mail'e? :lol:
Zvier
 
Posty: 6961

Postprzez dual » 25 mar 2011, 17:05

11. Czy Ty w ogóle sprawdzasz inboxa na soundcloudzie? :lol:
WSPARCIE DLA CHROME'a NAAAAAAŁ!!!!!!! A, już jest, dzięki.
Avatar użytkownika
dual
 
Posty: 1575
Kapsztad

Postprzez UMBA » 27 mar 2011, 15:14

ja powstalo Jig, jakies wplywy czy ot tak wymysliles, bo to kurwa straszny banger jest! :dnb:
UMBA
 
Posty: 3772
z tond i z tamtond

Postprzez r » 27 mar 2011, 18:13

:!:
Proszê nie zadawaæ pytañ w stylu "czy ty w ogóle wiesz o q&a?".
Najwa¿niejsza dla mnie jest zgoda odpowiadaj±cych.
Przed ka¿dym warsztatem rozmawiam z nimi, podajê przybli¿ony termin
a potem informujê ¿e temat z ich pseudonimem powsta³.
Teraz Fizyka nie ma ale za parê dni mo¿e byæ.
Cierpliwo¶ci.
:!:
r
 

Postprzez Fizyk » 28 mar 2011, 04:49

Uff, dopiero wróciłem do domu po weekendzie, soreczka ;)

A więc jedziemy

1. 90% w Ableton Live, 6% w Adobe Audigy, 2% w Reasonie, 2% w FL (dwa ostatnie pod rewire, dla specyficznych instrumentów).

2. Nie będę oryginalny, do basu używam głównie NI Massive. Intuicyjne i potężne narzędzie, nawet przed filtrowaniem. Do tego okazjonalnie FL'owe 3OSC (wiertła w Recoil i Someone Like You). I zawsze Albino do najniższych częstotliwości (<90hz).
Efekty dobieram raczej pod kątem funkcji, niż producenta czy wydajności. Za to w większości rodzajów mam swoich faworytów. Do ekualizacji najczęściej stosuję Waves REQ. Z delay'ów lubię OhmBoyz. Do reverba - WizooVerb. Filtry w PSP Nitro są pomocne, kiedy chcę ożywić jakiś dźwięk, ale nie mam specjalnie ukierunkowanej koncepcji, zadję się na eksperymentowanie. Do wypieszczenia całości miksu mieszanka iZotope Ozone, T-Racks i PSP Xenon.
Tutaj przestrzegam przed efektami wbudowanymi w Live, które wg mnie nie są najwyższej jakości, zwłaszcza reverb i oba eq. Wyjątkiem są genialny multiband dynamics i garść prostych, ale przydatnych wtyczek, jak ping pong delay czy utility.

3. Tylko klawiatura MIDI.

4. Sam proces produkcji zajmuje mi stosunkowo niewiele - od kilku do dwudziestu-trzydziestukilku godzin na numer. Niestety, wrodzona skłonność do prokrastynacji czyni te sesje wybitnie nieregularnymi, za to kiedy już złapię flow, uwijam się z kawałkiem często w ciągu jednej nocy (pracuję tylko w nocy). Rekord padł przy moim drugim dubstpie i zarazem pierwszym wydanym (The Union). Powstawał od godziny 19 do 2.
Po osiągnięciu zadowalającego rezultatu, kolejne 2-3 dni spędzam na odsłuchiwaniu renderów i nanoszeniu małych poprawek, najczęściej w aranżacji lub miksie.

5. Osobiście nie zlecam nikomu masterowania. Zdarza się, że label zrobi to we własnym zakresie, ale to też nie jest reguła (np. na Rottun wychodzą rzeczy prosto z dysku producenta).

6. Który utwór byś chciał zobaczyć?

7. Ciężko wybrać, z każdego jestem na swój sposób zadowolony, ale daleko do samozachwytu ;] Pod względem czysto technicznym, niektóre są może bardziej spójne z moją wizją, np. Someone Like You czy remiksy Inwazji i As One.

8. Zawsze na http://soundcloud.com/tomencore. Zapraszam też na http://facebook.com/tomencore , gdzie umieszczam bonusy m.in. w postaci darmowych kawałków.

9. Nie. A przynajmniej nie mam takich informacji.

10 & 11. Check PM, ale jutro :lol:

UMBA: To było już w miarę dawno, ale przypominam sobie, że to był dość produktywny okres ze względu na to, że mi się układało w życiu osobistym :) Za to jeśli chodzi o bezpośrednie bodźce, to nie było takich. Zwyczajnie, najpierw powstał wobble, potem beat, na końcu intro i Will Smith z geredżigi. Jedna rzecz, ktorej nauczyłem się przy pracy nad tym numerem, to że jeden głupi sampel potrafi zdominować cały utwór i być czymś, co wyróżni go z tłumu, więc warto dać się ponieść.



Od teraz obiecuję odpowiadać szybciej (w dni powszednie). Dzięki i zapraszam :)
Fizyk
 
Posty: 1661

Postprzez dual » 28 mar 2011, 13:29

Fizyk napisał(a):6. Który utwór byś chciał zobaczyć?


No myślę że nie tylko ja byłbym uszczęśliwiony screenem z Jig-a... ;)
WSPARCIE DLA CHROME'a NAAAAAAŁ!!!!!!! A, już jest, dzięki.
Avatar użytkownika
dual
 
Posty: 1575
Kapsztad

Postprzez r » 28 mar 2011, 14:03

Cze¶æ. :wink:

xilent napisał(a):Perka + master:

Obrazek

Suma + master:

Obrazek

Móg³by¶ pokazaæ w ten sposób swój remix As One?
r
 

Postprzez Fizyk » 29 mar 2011, 18:59

dual napisał(a):
Fizyk napisał(a):6. Który utwór byś chciał zobaczyć?


No myślę że nie tylko ja byłbym uszczęśliwiony screenem z Jig-a... ;)


http://tomencore.com/jig_screen.jpg

Projekt jest jeszcze sprzed wymiany kompa, więc części sampli brakuje itd, ale cały aranż wyglądał właśnie tak. Z tym, że teraz inaczej organizuję projekty, używam np. grup do tworzenia bus'ów dla sekcji perkusyjnej i reszty kanałów - znacznie ułatwia to miksowanie.
Fizyk
 
Posty: 1661

Postprzez Grisha » 02 kwi 2011, 01:00

Jaki sprzęt posiadasz do robienia muzyki ?
Grisha
 
Posty: 403

Postprzez Fizyk » 02 kwi 2011, 14:16

Grisha napisał(a):Jaki sprzęt posiadasz do robienia muzyki ?

PC z Windows 7, Intel Core i5, 4GB RAMu. Monitory KRK Rokit RP8. Karta Creative Audigy 2 Platinum (ale idzie w odstawkę, następne na liście zakupów jest M-Audio Fast Track Pro albo Focusrite Saffire 6). Klawiatura MIDI.

r napisał(a):Mógłbyś pokazać w ten sposób swój remix As One?

Jutro wieczorem wkleję, jak będę miał dostęp do kompa :)
Fizyk
 
Posty: 1661

Postprzez Southys » 02 kwi 2011, 16:24

a ja mam prośbę jakbyś wymienił/opisał wtyki jakie używasz do modulacji synthów/wobloreeców może jakieś screeny z effectchaina?
Southys
 
Posty: 1901
Wrocław

Postprzez Johnny! » 03 kwi 2011, 02:35

masz MacBooka Pro (vide marcowy wystep w Jazzdze), nie myślałeś o okiełznaniu Logica?
Obrazek
Johnny!
moderator
 
Posty: 7582

Postprzez Basebox » 05 kwi 2011, 13:37

Na dobre już się pożegnałeś z dnb jeśli chodzi o produkcję, czy jednak masz jakieś ciągutki aby coś w tym kierunku jeszcze zrobić?
Basebox
moderator
 
Posty: 9132
Rozpoznawalny diler towaru w klubach.

Postprzez Fizyk » 06 kwi 2011, 01:37

r napisał(a):Mógłbyś pokazać w ten sposób swój remix As One?


Perkusja + master [białe = peak / żółte = peak hold / zielone = average]

Obrazek

Suma + master

Obrazek

Southys napisał(a):a ja mam prośbę jakbyś wymienił/opisał wtyki jakie używasz do modulacji synthów/wobloreeców może jakieś screeny z effectchaina?


Również posłużę się przykładem z remiksu As One. Oto screeny z chaina do wobble basu.
Jeśli ktoś nie miał do czynienia z abletonem: w dolnym pasku, od lewej do prawej, są ułożone kolejne efekty.
Dodatkowo zamieszczam podgląd z każdej wtyczki.

http://tomencore.com/img/bass1.jpg
http://tomencore.com/img/bass2.jpg

Sygnał z kanału jest następnie prowadzony do mix-bus'a, który pokrywa wszystkie ścieżki w projekcie, oprócz perkusji. Na tej grupie kanałów umieszczam dodatkowo delikatny ambience, analogowy psp vintage warmer i kompresor z sidechain (reagujący na sygnał z beatu).

http://tomencore.com/img/bass3.jpg

Tehnik napisał(a):masz MacBooka Pro (vide marcowy wystep w Jazzdze), nie myślałeś o okiełznaniu Logica?


Nie używam maka do produkcji, jedynie do występów. Dlatego, że po pierwsze, mój pecet jest silniejszy, po drugie sporo wtyczek vst, do których jestem przyzwyczajony, jest tylko w wersji na windę. Ale myślę, że gdybym był zmuszony przesiąść się w całości na OS X, to na pewno spróbowałbym Logica. Wbudowane w ten program efekty prezentują się znakomicie.

Basebox napisał(a):Na dobre już się pożegnałeś z dnb jeśli chodzi o produkcję, czy jednak masz jakieś ciągutki aby coś w tym kierunku jeszcze zrobić?


Na razie skupiam się na innych gatunkach, ale nigdy nie mówię nigdy :) Ostatnio coraz bardziej kusi mnie, żeby przetestować nowe umiejętności w tym gatunku. Czas pokaże.
Fizyk
 
Posty: 1661

Postprzez RVerbal » 06 kwi 2011, 18:22

korzystasz z jakichś kontrolerów midi?
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
RVerbal
 
Posty: 3261
banned

Postprzez Fizyk » 07 kwi 2011, 16:33

Kiedy produkuję, tylko klawiatura typu micro z 2,5 oktawy. Posiadam jeszcze Evolution X-session, ale bardzo rzadko idzie w ruch.

Kiedy gram - Traktor Kontrol X1.
Fizyk
 
Posty: 1661

Postprzez Youness » 08 kwi 2011, 13:59

moglbys w taki sam sposob jak pokazales wyglad bassu pokazac suba do tego samego utworu ? (chodzi mi szczegolnie o eq i ustawieniach albinosa :))
Youness
 
Posty: 900

Postprzez Fizyk » 16 kwi 2011, 15:16

Właściwie to zwykły sine z low-passem :)

http://tomencore.com/img/sub.jpg
Fizyk
 
Posty: 1661

Postprzez manhattanman » 17 kwi 2011, 22:09

na czym wykonales hal9000

na pewno reason? :wink:
manhattanman
banned
 
Posty: 1104
dramenbejc

Postprzez Fizyk » 18 kwi 2011, 01:41

Naprawdę chcesz pytać o numery z 2003 roku? ;]

Tak, Reason.
Fizyk
 
Posty: 1661

Postprzez Grisha » 25 maja 2011, 17:41

Warsztat Mistrza: Tom Encore

Pt 1
Pt 2

:wink:
Grisha
 
Posty: 403

Postprzez Colin » 25 maja 2011, 18:32

raczej nie widzieli posta ze screenami od Fizyka skoro zrobili film o tym samym
Colin
 
Posty: 9
stagger

Postprzez Fizyk » 25 maja 2011, 20:20

Film był nagrywany już dość dawno temu ;]
Fizyk
 
Posty: 1661

Postprzez Southys » 25 maja 2011, 21:32

Grisha napisał(a):Warsztat Mistrza: Tom Encore

Pt 1
Pt 2

:wink:


o super :D teraz wszyscy klepiemy basy jak tom encore!
no prawie jak :P :wink:
Southys
 
Posty: 1901
Wrocław


Powrót do Sprzęt, studio i produkcja

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości

cron