prawa autorskie

Dyskusja wszelaka aczkolwiek sensowna

prawa autorskie

Postprzez majkel » 14 maja 2006, 13:33

chcialem sie zapytac jak to jest z prawami autorskimi. puszczajac muzyke publicznie nie lamiemy praw autorskich? kupujac vinyla kupujemy pozwolenie na wykorzystanie kawalka gdzie i jak nam sie podoba?
majkel
 
Posty: 285

Postprzez kh » 14 maja 2006, 14:56

tak.
kh
 
Posty: 306

Postprzez majkel » 14 maja 2006, 15:06

to czemu na plytach jest napisane: unauthorised copying, public performance, broadcasting, hiring or rental of this record prohibited. ??
moze mi ktos (kto sie zna) to wytlumaczyc?

pozdr
majkel
 
Posty: 285

Postprzez kh » 14 maja 2006, 15:15

kh
 
Posty: 306

Postprzez Robal » 14 maja 2006, 16:00

musisz je szanować aż do usranej śmierci 8)
Robal
 
Posty: 1258
Dbwa

Postprzez majkel » 14 maja 2006, 16:01

dozwolony wlasny uzytek:
2. Zakres własnego użytku osobistego obejmuje korzystanie z pojedynczych egzemplarzy utworów przez krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego.
(nie wszyscy na imprezie to rodzina)


Art. 31. Wolno nieodpłatnie wykonywać publicznie rozpowszechnione utwory podczas ceremonii religijnych, imprez szkolnych i akademickich lub oficjalnych uroczystości państwowych, jeżeli nie łączy się z tym osiąganie pośrednio lub bezpośrednio korzyści majątkowych i artyści wykonawcy nie otrzymują wynagrodzenia, z wyłączeniem imprez reklamowych, promocyjnych lub wyborczych.
(dj dostaje hajc za granie)

Kary:
2. Tej samej karze podlega, kto rozpowszechnia bez podania nazwiska lub pseudonimu twórcy cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie albo publicznie zniekształca taki utwór, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie.
(wg. moznaby ominac kare gdyby np. mc przy kazdym utworze mowil kto jest jego autorem- a tak sie nie dzieje. poza tym dj czesto "znieksztalca" kawalek)

z tego co tu jest napisane nie wynika ,ze moge publicznie odtwarzac walki.

moze jakbym dokladnie sie wczytal w ta ustawe to moze bym uzyskal potwierdzenie twoich slow kh, jednak nie jestem prawnikiem i nie wczytuje sie w ustawy.
ale dziex za linka, moze ktos jeszcze mi to rozjasni...
majkel
 
Posty: 285

Postprzez kh » 14 maja 2006, 16:07

dj powinien wlasciwie grac na umowe- placic podatek i bylby luz, od identyfikacji utworow masz tracklisty
edit: za granie odpowiada klub a nie dj ( lub organizator imprezy)
kh
 
Posty: 306

Postprzez kh » 14 maja 2006, 16:17

to jest proste jak konstrukcja cepa
masz tam art chyba 29 (prawo do cytatu czy jakos tak)
popatrz po remixaxch- masz tytul numeru i w nawiasie czyj remix - praswa autorskie nie sa naruszone, choodzi tylko o to, zeby ktos kto tego poslucha chcial kupic plyte tego, kto ten utwor stworzyl. i wiedzial ze to wlasnie ten a nie inny
dla przykladu

burak- hej ho (rmx by majkel)- chodzi o buraka a nie o ciebie - jego prawa autorskie nie zostaly naruszone- o ile kupiles walek a nie zciagnales z netu
kh
 
Posty: 306

Postprzez auricom » 14 maja 2006, 17:14

chyba, ze kupiles digital release ;)
auricom
 
Posty: 1035
ebm junglist / bialystok

Postprzez Pawlak » 14 maja 2006, 21:23

własciciel klubu powinien płacic chajs dla zaiksu co miesiąc i wtedy nie ma problemu. Oczywiscie są kluby które zaiksu nie płacą ale wiąrze sie to ze ścisłymi kontrolami btw. karami, mandatami...ble ble :o :roll:
Avatar użytkownika
Pawlak
 
Posty: 7303
od siebie

Postprzez Pawlak » 14 maja 2006, 21:24

a wczoraj jak byłem w klinice to didzeje musieli wpisywac na jakas kartke wszystkie kawałki jakie zagrali.. :idea:
Avatar użytkownika
Pawlak
 
Posty: 7303
od siebie

Postprzez Robal » 14 maja 2006, 22:05

tak zwana traklista :D ?
Robal
 
Posty: 1258
Dbwa

Postprzez majkel » 15 maja 2006, 01:55

spoko, ale ja nie mowilem nic o remiksach, tylko o zwyklych kawalkach. a w znieksztalcaniu kawalka chodzilo mi o dodanie skreczy czy miks z innym ,ale na zywo.

czy trackliste sie spisuje dla chetnych, ktorzy chca sie dowiedziec co bylo grane czy ma to zwiazek jakis z prawami autorskimi?
glupie pytania pewnie dla niektorych, ale naprawde mnie to interesuje.

z tego co dotychczas zrozumialem to cala odpowiedzialnosc spoczywa na klubie.

ps. nie gralem nigdy w klubie wiec dlatego moze takie glupie(?) pytania
majkel
 
Posty: 285

Postprzez goro » 15 maja 2006, 09:56

troche za bardzo sie w to zaglebiasz niepotrzebnie.. bo w przypadku naszego polskiego prawa, wszelkie proby zrozumienia o co w tym chodzi moga skonczyc sie ciezka choroba psychiczna, wiec najprosciej:

- klub (organizator imprezy) musi placic zaiksowi okreslona stawke co miesiac lub za impreze
fikcja sa listy granych utwor, ktore trzeba dolaczac, bo i tak kseruje sie nonstop ta sama. niestety smutna prawda jest tez taka, ze nie wazne wtedy z czego grasz, moga to byc kradzione mp3, a zaiks i tak nie ruszy palcem. oni kase dostali. paradoksalnie, mozesz miec same oryginalne plyty a nie zaplacisz kasy za publiczne ich odtwarzanie (stad ten napis na plytach) i juz masz wlepiona kare.

- nie probuj dowiedziec sie ile dostanie z tego artysta, ktorego kawalki zagrasz
bo bardzo mozliwe ze nic nie dostanie. zaiks potrafi jedynie mowic o stawkach jakie trzeba mu placic, dodatkowo zaslaniajac sie umowami z podobnymi organizacjami o sciaganiu naleznosci za utwory artystow z ktorymi zaiks sam nie ma podpisanej umowy.

- fikcja sa rowniez kontrole
zaiksowi naprawde trzeba sie narazic zeby wpasc. klubom z tym latwiej, bo widac jak na dloni ze maja zarejestrowana dzialalnosc, wiec porownujemy z nasza lista platnikow i juz mamy obrane cele. tak to male imprezy maja 99% pewnosc ze nikt ich nie sprawdzi.
Ostatnio edytowano 15 maja 2006, 12:33 przez goro, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
goro
ten zly
 
Posty: 1971
break.fm

Postprzez majkel » 15 maja 2006, 12:21

dzieki stary za odpowiedz. tak myslalem, ze nie ma roznicy czy gramy z mp3 czy z vinyli.
a zamieszczanie seta w necie jest legalne? sciaganie mp3 jest nielegalne a setow legalne? to juz jest chyba przetwarzanie, nagrywamy seta w domu i nagrywamy go jako kilka kawalkow w jednym pliku mp3.
majkel
 
Posty: 285

Postprzez goro » 15 maja 2006, 12:30

majkel napisał(a):tak myslalem, ze nie ma roznicy czy gramy z mp3 czy z vinyli.

co nie oznacza ze granie z nielegalnych mp3 nie bedzie pietnowane! jezeli podoba ci sie jakis utwor to szanuj prace autora i go kup. co do zamieszczania mp3 w sieci to jest to dosc kontrowersyjna sprawa. i nie ma sensu sie nad tym rozwodzic w tym momencie. generalnie nikt cie nie zjedzie za udostepnienie za darmo SWOJEGO seta zagranego z LEGALNIE kupionych utworow. jezeli zaczniesz jednak grywac dubplate'y czy z kradzionych mp3, mozesz byc pewien ze reakcja bedzie diametralnie odwrotna.

czesc artystow nie zyczy sobie udostepniania swoich setow w sieci i nalezy to uszanowac. dla jednych mp3 to forma reklamy, dla innych zrodlo mniejszych dochodow. imho jedno i drugie w odpowiednich proporcjach wplynie rozwijajaco na scene. najpierw slucham albumu w mp3, jezeli mi sie podoba, ide do sklepu zeby kupic jego plyte. sam musisz w sobie wyhodowac tego typu zachowanie, bo samym sciaganiem mp3 napewno nie wspomozesz artystow. a tym samym nie bedziesz mial czego sluchac w przyszlosci.
Avatar użytkownika
goro
ten zly
 
Posty: 1971
break.fm

Postprzez IZM » 15 maja 2006, 13:41

Z tego co ja kiedys sie dowiadywalem to pod Zaiks nie podpadaja utwory z plyt winylowych wytworni ktore nie maja dystrybucji w polsce (wiekszosc plyt winylowych z muzyka klubowa jest sprowadzana z zagranicy).

Placa z reguly "deejaye" grajacy w "dyskotekach" kawalki Ryska Rynkowskiego, Budki Suflera, Mandaryny itd.

Stawki zaiksu oblicza sie z reguly na podstawie glosnosci soundsystemu w klubie, ilosci odtworzen utworu vs. pojemnosc klubu i cena wjazdu, wchodzi w gre nawet oswietlenie i efekty typu maszyna do dymu...

Teoretycznie "agenci" zaiksu moga wjechac ci na decki w trakcie imprezy i zapytac o licencje na granie utworow ale jezeli grasz winyle na ktorych nie ma hologramu Zaiksu i nie sa przez nich skatalogowane to nie moga nic zrobic.
IZM
 
Posty: 1336

Postprzez Tytoo » 15 maja 2006, 17:45

goro napisał(a):- nie probuj dowiedziec sie ile dostanie z tego artysta, ktorego kawalki zagrasz
bo bardzo mozliwe ze nic nie dostanie. zaiks potrafi jedynie mowic o stawkach jakie trzeba mu placic, dodatkowo zaslaniajac sie umowami z podobnymi organizacjami o sciaganiu naleznosci za utwory artystow z ktorymi zaiks sam nie ma podpisanej umowy.


z tego co wiem to zaiks dba o rodzimych artystow. Dokonca nie wiem jak jest z muzyka ale np za scenariusze i filmy zaiks potrafi sciagnac tantiemy. Zabiera im ok 40% za to ze 'dba' o ich interesy.
Wiem jeszcze ze jezeli jest sie Dj 'objazdowym' typu wesela, jakies imprezy dla firm to mozna a nawet trzeba placic zaiskowi jakas zryczaltowana sume + miec orginalne kopie utworow zeby bylo to calkowicie legalne. Dodatkowo jest podzial na polskie i zagraniczne.
Kluby,puby czesto wykupuja licencje na puszczanie radia w lokalach bo kosztuje taniej a nikt tego nie sprawdzi.
Tytoo
 
Posty: 214

Postprzez majkel » 16 maja 2006, 11:24

dzieki
majkel
 
Posty: 285

Postprzez laudanum » 17 maja 2006, 06:17

goro napisał(a):
majkel napisał(a):tak myslalem, ze nie ma roznicy czy gramy z mp3 czy z vinyli.

co nie oznacza ze granie z nielegalnych mp3 nie bedzie pietnowane! jezeli podoba ci sie jakis utwor to szanuj prace autora i go kup. co do zamieszczania mp3 w sieci to jest to dosc kontrowersyjna sprawa. i nie ma sensu sie nad tym rozwodzic w tym momencie. generalnie nikt cie nie zjedzie za udostepnienie za darmo SWOJEGO seta zagranego z LEGALNIE kupionych utworow. jezeli zaczniesz jednak grywac dubplate'y czy z kradzionych mp3, mozesz byc pewien ze reakcja bedzie diametralnie odwrotna.

czesc artystow nie zyczy sobie udostepniania swoich setow w sieci i nalezy to uszanowac. dla jednych mp3 to forma reklamy, dla innych zrodlo mniejszych dochodow. imho jedno i drugie w odpowiednich proporcjach wplynie rozwijajaco na scene. najpierw slucham albumu w mp3, jezeli mi sie podoba, ide do sklepu zeby kupic jego plyte. sam musisz w sobie wyhodowac tego typu zachowanie, bo samym sciaganiem mp3 napewno nie wspomozesz artystow. a tym samym nie bedziesz mial czego sluchac w przyszlosci.


ooo ja tak robie scigam sety i mp3 nielegalne i jak cos mi spodoba to kupuje :oops:

btw. dlatego dysk ma tez zawalony tl od setow :lol:
laudanum
 
Posty: 4831
Warszawa

Postprzez strog » 17 maja 2006, 10:31

po 1 zeby prawo dzialalo artysta ktorego plyte gramy musi byc zapisany w zaiksie lub podobnej organizacji za granica ;]
inaczej moga ci reka walic konia a jezykiem jezdzic po jajach az sie im na twarz nie spuscisz :]
strog
 
Posty: 1011
GUARA GUARA!

Postprzez kh » 17 maja 2006, 10:49

strog napisał(a):inaczej moga ci reka walic konia a jezykiem jezdzic po jajach az sie im na twarz nie spuscisz :]


]:->
kh
 
Posty: 306

Postprzez TeknOiD » 17 maja 2006, 13:31

Takiego kometarza moglem sie spodziewac tylko po Strogu :lol: :lol: :D
TeknOiD
 
Posty: 88
dokąd,po co i dlaczego?


Powrót do Forum

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości

cron